مشاوره روانشناسي آواژه

درباره وبلاگ
موضوعات

مشاوره روانشناسي آواژه

افسردگی در مردان | 3 روش درمان افسردگی در مردان

شنبه ششم 3 1402

افسردگی در مردان به اندازه زنان شایع نیست؛ اما پنهان تر است. معمولا مردان به دلیل وجود انگ های اجتماعی از بروز احساسات و صحبت در مورد آن‌ها خودداری می‌کنند. وجود کلیشه های جنسیتی نیز در این مرد بی تاثیر نیستند.

افسردگی در مردان با خشونت و دعوا بروز می‌کنند. حتی برای بروز افسردگی در آقایان روش های خطرناک نیز نمایان می‌شود. حتی میل به مصرف مواد در مردان افسرده بیشتر از خانمهاست. هر زمانی که نیازمند درمان افسردگی بودید دیر نیست. برای درمان حتما از روانشناس کمک بگیرید. 

منبع: افسردگی در مردان | 3 روش درمان افسردگی در مردان

افسردگی در مردان

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی است. که علائم شناختی، هیجانی و رفتاری دارد. از بیشترین انواع آن در مردان‌اختلال افسردگی اساسی، افسردگی‌دائمی، افسردگی‌ناشی از مصرف مواد و ناشی از عوامل پزشکی است. وقتی از افسردگی در مردان صحبت می‌کنیم باید حواسمان به میزان مسئولیت و فشار وارده به آنها نیز باشد. مردان افسرده در مواجه با مشکلات از تحریک پذیری بیشتری برخوردارند. و بخش اعظم این فشار خود خواسته است. مردان به دلیل مشغله بیشتر توجه کمتری به سلامت روان خود دارند. و گاها درمان آن را پشت گوش می‌اندازند.

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان و زنان تفاوت آشکاری ندارد. اما معمولا در مردان با شدت بیشتری بروز می‌کند. در این بخش مقاله راجع به علائم افسردگی در‌مردان توضیح داده ایم.

 خشمگینی و افسردگی

از بارز ترین علائم افسردگی در مردان، بروز خشم است. گاها مردان اضطراب خود را به شکل خشم بروز می‌دهند. یا احساس ضعف خود را پشت ماسک خشم پنهان می‌کنند. حساسیت آنها در این شرایط بالاتر می‌رود و با کوچک ترین موردی از کوره در می‌روند.

 درد های جسمانی | افسردگی در مردان

اغلب مردان افسرده دچار دردهای عصبی می‌شوند. که هیچ علت جسمانی برای آنها وجود ندارد. در نهایت زندگی آنها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال معده درد، سردرد های میگرنی، دردهای عضلانی و … از علل افسردگی در مردان هستند.

 فعالیت های خطرناک

طبق تحقیقات مردان با خلق افسرده بیشتر سراغ فعالیت های خطرناک می‌روند. و به یک بار تجربه موقعیت ها راضی نمی‌شوند. و به انجام آنها اعتیاد پیدا می‌کنند. خود را در معرض موقعیت های پرخطر قرار می‌دهند که باعث آسیب به سلامت روان آنها می‌شود.

 بی قراری و عدم لذت  از زندگی

معمولا بارز ترین نشانه افسردگی در مردان عدم لذت از زندگی است؛ که مردان از آن مستثنی نیستند. بی قراری و احساس ناکارآمدی حتی در روابط یا موقعیت های شغلی از علائم افسردگی است.

 بی میلی جنسی | افسردگی در مردان

بی میلی جنسی یکی از اولین علائم افسردگی در مردان است. این مورد برای مردان از اهمیت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل آنها را نسبت به این اختلال آسیب پذیر تر می‌کند.

 شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت

یکی از نشانه های افسردگی در مردان، فرار از مسئولیت پذیری است. این خستگی روانی و افسردگی آنها را مجبور می‌کند در شغل خود، وظایف را پشت گوش  بی‌اندازند. یا حتی در زندگی شخصی از رویارویی با مشکلات فرار کنند.

 مصرف موادمخدر یا الکل

مردان افسرده بیشتر به مصرف مواد مخدر یا الکل روی می آورند. و یا حتی میزان مصرف خود را بعد از افسردگی افزایش می‌دهند. که این مورد عوارض زیادی برای سلامت آنها دارد. افسردگی در مردان با درصد بالایی آنها را به سوی مواد مخدر سوق می‌دهد.

 علائم جسمانی | افسردگی در مردان

علائمی مثل پرخوری، افزایش وزن، بی اشتهایی، اختلال در خواب، کاهش تحرک و گریه از علائم مشهود افسردگی در مردان هستند.

علل شکل گیری افسردگی در مردان چیست؟

علل بروز افسردگی در مردان به دلایل مشابهی با زنان بروز می‌کند. عوملی مثل شکست عاطفی یا طلاق، محیط خانوادگی آشفته، کمبود هورمون دوپامین در مغز، فقدان مهارت های ارتباطی و سابقه آزار جنسی یا بزهکاری از عوامل بروز افسردگی هستند. درصد زیادی از‌مردان در دوران بیکاری یا دوران بازنشستگی به افسردگی مبتلا می‌شوند.

میزان شیوع

به طور کلی 30 درصد از مردان در زندگی خود افسردگی‌را تجربه می‌کنند. که از این میزان فقط 9 درصد به امکانات درمانی دسترسی دارند. تقریبا کمتر از نیمی از مردان‌افسرده بیشتر از آنچه گزارش کردند؛ احساس افسردگی می‌کردند. و بخش اعظمی از آنها معتقد بودند که افسردگی آنها در طول زمان درمان می‌شود. بیشترین میزان افسردگی در مردان در سنین 25 تا 35 سالگی دیده می‌شود. اما شاید تا سن 40 یا 50 سالگی با علائم روبرو نشوند. از طرفی دیگر افسردگی‌در مردان میانسال بازنشسته نیز شایع است. که به دلیل دوره جدید در زندگی آنها به وجود می‌آید.

درمان افسردگی در مردان

درمان افسردگی با ملاحضات جنسیتی بیشتر موثر خواهد بود. اما به طور کلی تفاوت آشکاری برای درمان مردان و زنان افسرده وجود ندارد. افسردگی کاملا قابل درمان است و روش های درمانی زیادی برای این اختلال وجود دارد که شامل دارو درمانی، مشاوره، درمان شناختی- رفتاری و در مواردی گروه درمانی می‌شود. در درمان مردان افسرده اولین قدم ترغیب آنها به صحبت و مکالمه است. در ادامه روش های درمانی افسردگی در مردان را توضیح داده ایم.

 دارو درمانی

برای درمان افسردگی در مردان، داروهای مختلف وجود دارد. که با توجه به شرایط و عوارض آنها توسط روانپزشک تجویز می‌شود. بیشتر آنها با تاثیر بر هورمون هایی مثل دوپامین، سروتونین و انتقال دهنده گابا به درمان این اختلال می‌پردازند. فلوکستین، گاباپنتین و مهارکننده های باز جذب سروتونین نمونه هایی از این دارو ها هستند. 

روان درمانی | افسردگی در مردان

در کنار دارو درمانی، مشاوره با یک روانشناس نیز پیشنهاد می‌شود. چرا که فرد افسرده نیاز به بیان احساسات و صحبت در مورد نگرانی های خود دارد. درمان های شناختی- رفتاری، درمان پذیرش و تعهد با آموزش تکنیک های رفتاری و کنترل هیجانی؛ درمان های موثری برای افسردگی در مردان هستند. گاهی افسردگی ناشی از اختلالات دیگری است که در این مورد فرد باید در ابتدا به درمان اختلال قدیمی تر بپردازد. و علل آن را برطرف کند.

 ورزش

یکی از موثرترین روش درمان افسردگی در مردان، فعالیت ورزشی است. فعالیت بدنی به بهبود اعتماد به نفس افراد کمک می‌کند. و آنها را در مواجه با مشکلات یاری می‌رساند.

سخن پایانی

افسردگی ممکن است یکی از فصول زندگی آقایون باشد که با بی توجهی به آن و لجبازی پی در پی سلامت شان را به خطر بی‌اندازد. مسائل روان برای مردان مثل یک تابو است که از صحبت در مورد آن نیز خجالت می‌کشند. با حساسیت نسبت به نشانه ها و خود مراقبتی می‌توان به راحتی از این چالش نیز گذر کرد. و با کمک از یک متخصص نیز کیفیت زندگی را بالا تر برد.

مرکز مشاوره آواژه به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی در مردان می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه تماس حاصل نمایید.

سوالات متدوال

علائم افسردگی در مردان متاهل چیست؟

بی میلی جنسی، گوشه گیری و انزوا، رفتارهای خشونت آمیز و فعالیت های خطرناک از علائم افسردگی در مردان است.

علل بروز افسردگی در مردان چیست؟

عوامل محیطی مختلف و حتی شیمی مغز در بروز افسردگی مردان موثر هستند. که در مقاله به طور مفصل راجع به آن توضیح داده ایم.

درمان افسردگی در مردان میانسال چگونه است؟

مردان میانسال در دوران بازنشستگی به دلیل احساس ناکارآمدی یا تنهایی دچار افسردگی می‌شوند. که با روش های فوق مثل مصرف دارو یا مشاوره می‌توانند به درمان بپردازند.

منبع: افسردگی در مردان | 3 روش درمان افسردگی در مردان

(0) نظر

مبدل پوشی | علت و درمان اختلال مبدل پوشی

يکشنبه سی یکم 2 1402

مبدل پوشی از جمله اختلالاتی است که می تواند در سنین مختلف بروز پیدا کند. والدین معمولا رفتارهای مبدل پوشی فرزندشان را نادیده گرفته و با اجبار و انکار او را از این کار منع می‌کنند. اما در سنین بالاتر فرد در خفا و گاه در میان خانواده و حتی جامعه امیال خود مبنی بر پوشیدن لباس های جنس مخالف نشان می‌دهد. معمولا خانواده ها به مبدل پوشی دخترانشان اهمیت چندانی نمی‌دهند اما این رفتار پسران خود را بسیار ناشایست قلمداد می‌کنند. این تفاوت عقیده موجب تمرکز بیشتر این اختلال روی مردان شده است. در ادامه درباره راه های تشخیص و درمان اختلال مبدل پوشی توضیحات بیشتری داده ایم. 

منبع: مبدل پوشی | علت و درمان اختلال مبدل پوشی

مبدل پوشی

مبدل پوشی رفتاری است که هنوز به طور قطعی نمی‌توان واژه اختلال، انحراف یا حتی ملال جنسیتی را درمورد آن به کار برد. این رفتار بسیار نادر می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. سن وقوع این پدیده نیز اهمیت دارد. در این گرایش افراد که بیشتر هم شامل اقایون می شود لباس های زنانه را می‌پوشند و این موجب برانگیختگی برای مقاربت یا خودارضایی می شود.

هنوز علت دقیق به وجود آمدن این گرایش مشخص نیست، اما تجارب دوران کودکی ژنتیک و محیط می تواند در شکل گیری آن موثر باشد. مبدل پوشی می‌تواند در زیر مجموعه پارافیلیا یا یادگارپرستی قرار گیرد که فقط در حد یک فانتزی جنسی است یا در موارد شدیدتر خود می تواند به عنوان انحراف جنسی باشد.

تشخیص مبدل پوشی

برای تشخیص مبدل پوشی این افراد را به چهار دسته تقسیم می کنند. این تقسیم بندی نه برای نام گذاری بلکه برای استفاده از روش درمانی مناسب اهمیت دارد.

افرادی که فقط برای لباس زیر از لباس های جنس مخالف استفاده می‌کنند که این کار می تواند در برانگیختگی آن‌ها موثر باشد.

دسته بعدی افرادی هستند که دچار ملال جنسیتی‌اند (کسانی که درجامعه به عنوان افراد ترنس شناخته می شوند و هویت جنسی آن‌ها با اندام جنسی شان مطابق نیست). این اشخاص معمولا با پوشش جنس مخالف در جامعه ظاهر می‌شوند و حتی رفتارهای آنان نیز با جنسیت شان در تضاد است.

افراد ترنس علاوه بر مبدل پوشی بعد از انجام مراحل قانونی وهورمون تراپی، عمل تغییر جنسیت انجام می‌دهند. اما کسانی که به دلایل دیگر مبدل پوشی می‌کنند با جنسیت خود مشکلی ندارند.

برخی افراد نیز این کار را فقط به این دلیل انجام می‌دهند که از عکس العمل اطرافیان لذت می برند و به اوج لذت جنسی می‌رسند مانند افراد عورت نما.

برای تشخیص اگر در طول یک دوره شش ماهه فردی که همجنسگرا نیست این رفتار را به طور مکرر انجام دهد و زندگی شخصی و اجتماعی او دچار اختلال شود؛ به او تشخیص مبدل پوشی تعلق می‌گیرد و می‌تواند با کمک روانشناس یا سکستراپیست این مشکل را کنترل و درمان کند.

در تشخیص مبدل پوشی این نکته نیز حائز اهمیت است که فرد در چه موقعیت‌هایی این گرایش را پیدا می‌کند یا این میل همیشه در او وجود داشته یا به تازگی شکل گرفته است!

در بعضی موارد افراد حتی در حضور دیگران یا جامعه این کار را انجام نمی‌دهند و فقط در مواقع تنهایی به ارضای این نیاز می‌پردازند.

همه این افراد احتمالا در دسته مبدل پوشان جای می‌گیرند، اما روش های درمانی آن‌ها متفاوت است.

انجام آرایش های زنانه، استفاده از بعضی از زیورآلات و گاها مدل موهای خاص هم جزو مبدل پوشی محسوب می‌شود.

تاثیر فرهنگ بر مبدل پوشی

از گذشته تاکنون تغییرات زیادی در زمینه پوشش مردان و زنان در دنیا ایجاد شده و خیلی از تابوهای جنسیتی از بین رفته است. به عنوان مثال خیلی از البسه کاربردهایی برای هر دو جنس دارند یا تقریبا همه رنگ ها در البسه هر دو جنس به کار می‌روند.

با این وجود هنوز در بسیاری از کشورهای جهان مبدل پوشی جرم محسوب می شود و غیرقانونی است.

معمولا در جوامع مرد سالار تعداد خانوم هایی که مبدل پوشی می‌کنند تا از مزیت های نقش مرد برخوردار شوند بیشتر است و گاه بر عکس.

در بعضی از فرهنگ ها در کتاب های کمیک یا فیلم های طنز از مبدل پوشی استفاده می‌کنند برای نشان دادن جلوه های دیگری از این موضوع؛ پس در این موارد نمی توان به آن اختلال گفت. یا گاها برای تحقیر شخصیت مرد از مبدل پوشی استفاده می کنند. همچنین ادیان مختلف مثل اسلام این عمل را در تضاد با شرع می‌دانند.

تفاوت پارافیلیا با مبدل پوشی

همانطور که قبلا هم اشاره شد مبدل پوشی خود می تواند جزو اختلالات پارافیلیا محسوب شود. اما تفاوت آنها در این است که افرادی که به اختلالات طیف یادگارپرستی مبتلا هستند معمولا فقط با همان یک شی یا رفتار خاص می توانند ارگاسم را تجربه کنند. اما خیلی از افرادی که رفتار مبدل پوشی دارند فانتزی های دیگری هم دارند و به روش های دیگر هم می توانند لذت جنسی را تجربه کنند.

روش درمان آن‌ها تقریبا مشابه است و بستگی به شدت آن‌ها دارد.

از اختلالات طیف پارافیلیا می توان به پدوفیلی، نکروفیلی، زئوفیلی و عورت نمایی اشاره کرد.

مبدل پوشی و خود زنخواهی

گاهی رفتار مبدل پوشی در اقایون با خیالپردازی درمورد رفتارهای زنانه همراه است. در این شرایط آن‌ها معمولا رفتارهایی مانند قاعدگی یا حتی شیر دادن را تقلید می‌کنند یا به رفتارهایی که به طور عمده توسط خانم‌ها انجام می‌شود علاقه پیدا می‌کنند.

این رفتارها ممکن است به دلیل رشد در یک خانواده زن سالار یا حتی بزرگ شدن توسط یک والد مجرد خانم تشدید شود.

درمان مبدل پوشی

درمان اختلالات جنسیتی به دلیل حساسیت این موضوع آسان نیست. معمولا افراد به جای صحبت کردن در این مورد پنهان کاری را انتخاب می‌کنند. درمان آن‌ها به این دلیل دشوار است که آن‌ها تصور نمی‌کنند مشکل حادی وجود دارد و به متخصص مراجعه نمی‌کنند.

گاهی درمان اختلالات همزمان با مبدل پوشی می‌تواند جلوی ادامه بروز این رفتار را بگیرد. پس بهتر است از سلامت جنبه‌های دیگر هم اطمینان حاصل کنیم.

روش های روانشناختی بسیاری برای آنها وجود دارد که شامل: شرطی سازی، حساسیت زدایی، دارو درمانی، درمان شناختی-رفتاری، روانکاوی و… می‌شود.

تاثیر سن برمبدل پوشی

معمولا کودکان در سن 3 تا4 سالگی هویت جنسی خود را باز می یابند. ممکن است مبدل پوشی در این سنین خود را به شکل علاقه زیاد به لباس ها یا اسباب بازی های جنس مخالف نشان دهد یا بعدتر در دوران بلوغ تماشای لباس های زنانه و خودارضایی رخ دهد.

این گرایش در بزرگسالی به اوج خود می رسد و فرد در مورد هویت یا گرایش جنسی خود مطمئن می شود. این در حالی است که شخص باید در مورد ازدواج و نقش جنسی خود در جامعه برنامه ریزی کند.

به طور کلی سن تعیین کننده خوبی برای این رفتار جنسی نیست و این گرایش می تواند در زمان های مختلف بروز کند.

حمایت خانواده و اطلاع رسانی دراین زمینه اهمیت ویژه ای دارد چراکه ممکن است این افراد در سنین پایین مورد تعرض جنسی قرار گیرند.

کلام اخر

اگر همسر شما این رفتار رو انجام داد در مرحله اول سعی کنید با او در این مورد صحبت کنید و در مورد آن سوال بپرسید. خشم یا اضطراب خود را در این موقعیت کنترل کنید و اجازه ندهید این موضوع برای شما تبدیل به یک بحران شود. اگر کسی در این مورد با شما صحبت کرد او را قضاوت نکنید و در مورد تاثیراتش تحقیق کنید.

افراد معمولا فانتزی ها و علایق متفاوتی در زمینه جنسی دارند که اگر آسیب زا نباشد و با رضایت دو طرف انجام شوند اختلال محسوب نمی‌شود و حتی به زوج هایی که سال های زیادی از ازدواج شان می‌گذرد یا برای مدتی از رابطه خود احساس رضایت نمی کنند پیشنهاد می‌شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه جنسی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 تماس بگیرید.

سوالات متداول

درمان مبدل پوشی چیست؟

ترکیب دارو درمانی و روان درمانی موثر ترین روش است. روش های دیگر به طور مفصل در مقاله توضیح داده شده است.

تفاوت یادگارخواهی با مبدل پوشی چیست؟

مبدل پوشی جزو اختلالات یادگارخواهی است. ارگاسم افراد یادگار خواه فقط به یک شی یا رفتار خاص محدود می شود اما مبدل پوشان ممکن است فانتزی های دیگری نیز داشته باشند.

علاقه به پوشیدن لباس های زنانه از کجا نشات می گیرد؟

پاسخ این سوال با روان درمانی و مشاوره با فرد مشخص میشود.

ایا مبدل پوشی یک اختلال است؟

با توجه به علائم ذکر شده میتواند یک اختلال یا فقط در حد یک فانتزی باشد.

منبع: مبدل پوشی | علت و درمان اختلال مبدل پوشی

(0) نظر

افکار خودکشی | راه های روبرو شدن با افکار خودکشی

جمعه بیست و نهم 2 1402

افکار خودکشی به منظور ایده پردازی در رابطه با پایان دادن به زندگی است. این افکار زمانی بروز پیدا می‌کند که فرد به شدت با مشکلاتی درگیر است که چاره ای جز اتمام زندگی‌اش ندارد. این افکار یک مشکل روانشناختی است که امروزه عده زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. دلیل اینکه چرا در جامعه فعلی با خودکشی زیاد مواجهه می‌شویم کاملا مشهود است.

شایان ذکر است که مشکلات عاطفی در نوجوانان و مشکلات مالی و اجتماعی در بزرگسالان باعث بروز این افکار می‌شود. خواهشمندیم افکار خودکشی را جدی بگیرید. اگر فردی در اطراف شما نشانه های مربوط به افکار‌خودکشی دارد، با روانشناس آشنا کنید. جهت درمان این افکار هرچه زودتر اقدام کنید، با آسیب های کمتری روبرو خواهید شد.

منبع: افکار خودکشی | راه های روبرو شدن با افکار خودکشی

افکار خودکشی

معمولا به دلیل مشکلاتی که در زندگی افزایش می‌یابد، افکار خودکشی نمایان می‌شود. زمانی که این افکار درمان نشود، با عواقب خوبی همراه نخواهد بود. عده ای از افراد وجود دارند که با کوچکترین مساله و مشکلات به فکر خودکشی می‌افتند. این اتفاق معمولا در نوجوانان و سنین بلوغ رخ می‌دهد. تحمل فرد بسیار کم است، طوری که حتی توانایی شنیدن نصیحت های والدین را ندارد.

از زبان پزشکی، افکار خودکشی یک اشتغال ذهنی شدید است. برخی از افکار می‌تواند تنها در زمینه خیال پردازی و تصور باشد. اما برخی به طور جدی برای نابودی خود برنامه ریزی می‌کنند. با توجه به تحقیقات انجام شده، همه افرادی که به خودکشی فکر می‌کنند، خودکشی نمی‌کنند. اما در نهایت با گذشت مدت های طولانی دست به خودکشی می‌زنند.

درمان افکار خودکشی را جدی بگیرید. اگر در اطراف خود افرادی با این تفکر دارید، حتما برای کمک به او از روانشناس یاری بگیرید. معمولا روانشناسان افرادی که قصد خودکشی دارند به روانپزشک ارجاع می‌دهد. جهت دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

دلایل افکار خودکشی

افکار خودکشی زمانی اتفاق می‌افتد که شخص از دنیا بریده باشد و چاره ای جز از بین بردن خود نداشته باشد. همه افرادی که به خودکشی فکر می‌کنند حتما با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند. این مشکلات در دسته های مختلفی قرار دارد که در ادامه اشاره کرده ایم.

 افسردگی

 اسکیزوفرنی

اختلال دوقطبی

 پنیک

 پرخاشگری

بیماری جسمانی

 آسیب مغزی

 وابستگی به مواد یا الکل

اختلال شخصیت مرزی

 اختلال استرس پس از سانحه

 سابقه خانوادگی افکار خودکشی

سابقه خانوادگی کودک آزاری

 بیماری های روانی

 ناامیدی

رفتار بی پروا

 تنهایی و انزوا

 از دست دادن کار

داشتن اسلحه یا وسایل کشنده

 ترس از آبرو

 استرس ناشی از تعصبات

تجربه ضربه و قلدری

 مشکلات حقوقی

نشانه های خودکشی

افرادی که افکار خودکشی دارند، نشانه هایی از خود بروز می‌دهند. این نشانه ها را در ادامه توضیح داده ایم.

 تغییر حالت گاهی شاد و گاهی ناراحت

 درگیری با خشونت

احساس گرفتاری

 احساس درد عاطفی

 صحبت از انتقام

اضطراب زیاد

 افزایش استفاده از الکل و مواد مخدر

 احساس بی قراری

رفتارهای پرخطر مانند رانندگی پر سرعت

 بیخیالی نسبت به همه چیز

 استفاده از ابزارهای خطرناک جهت خودکشی

تجربه افسردگی

 منزوی شدن

 تجربه حملات هراس

مدام قدم زدن

 تجربه اختلال در تمرکز

 خداحافظی عمیق با دیگران

عدم علاقه به فعالیت های قبلی

 ابراز پشیمانی

 ابراز تاسف از زنده بودن

بخشیدن وسایل خود به دیگران

 صحبت از خودکشی

 عدم علاقه به برقراری رابطه جنسی

چگونه با افکار خودکشی روبرو شویم؟

معمولا افکار خودکشی پایان می‌یابد. فردی که به افکار خودکشی رو می‌آورد، تمام احساساتش درگیر شده است. اما با کمک ترفندها و راهکارهای مخصوص می‌توان این افکار را کاهش داد. در ادامه به راهکارهای کاهش افکارخودکشی اشاره کرده ایم.

 از روانشناس کمک بگیرید

اولین مرحله کاهش افکار خودکشی، کمک از روانشناس است. به دلیل اینکه این افکار خطرناک و مشکل ساز هستند. باید حتما با یک متخصص در میان گذاشته شوند.

 هر روز راجع به احساسات خود صحبت کنید

از دیگر روش های کاهش افکار خودکشی، صحبت راجع به احساسات است. زمانی که افکارخودکشی به سراغ شما آمد. فورا با دوست، خانواده و فرد متخصص صحبت کنید. با این کار سطح هیجانات شما کاهش پیدا می‌کند.

 برنامه ریزی منظم داشته باشید

برای رهایی از افکار خودکشی باید برنامه ریزی منظم داشته باشید. حتی اگر احساسات تمام افکار شما را در سلطه خود بگیرد، طبق برنامه ریزی پیش بروید.

 ورزش کنید

ورزش روزانه به مدت 30 دقیقه خارج از خانه، افکار خودکشی را کاهش می‌دهد. حتما در طول روز زمانی را وقف ورزش کنید.

 کارهایی که باعث شادی می‌شود را انجام دهید

اگر در یک موقعیت حالتان خوب می‌شود، یا فعالیتی باعث افزایش شادی می‌شود؛ به مراتب آن را انجام دهید. شوق انجام کارهایی که قبلا از آن لذت می‌بردید، باعث کاهش افکار خودکشی می‌شود.

 فعالیت های جدید را امتحان کنید

برای کاهش افکار خودکشی باید به سوی تجربه های جدید بروید. سفر به مکان جدید، مطالعه زبان جدید، کتاب تازه و … باعث کسب تجربه های جدید می‌شود. زمانی که تجربه ای جدید کسب می‌کنید، افکارخودکشی کاهش می‌یابد و سطح انرژی رو به افزایش می‌رود.

برای کاهش افکار خودکشی به نکات زیر دقت کنید

افکار خودکشی به خودی خود خطرناک است. اما برای اینکه این افکار را کاهش دهیم، باید به یک سری نکات دقت کنیم. که در ادامه به این نکات اشاره کرده ایم.

 تنها نمانید، زیرا تنهایی باعث افزایش افکار خودکشی می‌شود. برای اینکه تنها نمانید وقت خود را صرف خانواده و دوستان کنید.

 چیزهایی که باعث افزایش حال بد شما می‌شوند، باید قطع شود. مثلا از گوش دادن به موسیقی غمگین، فیلم های ناراحت کننده و … اجتناب کنید. استفاده از این روش باعث کاهش افکار خودکشی می‌شود.

 از افکار خودکشی دور شوید. همیشه سعی کنید از افکار خودکشی و منفی دور بمانید. دوری از افکار منفی با کمک ترفند های مخصوص، باعث کاهش افکار خودکشی می‌شود.

 از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید. زمانی که الکل مصرف می‌کنید، توانایی تصمیم گیری کاهش پیدا می‌کند.

کلام آخر

افرادی که افکار خودکشی معمولا با اختلالات روانی دست و پنجه نرم می‌کنند. افسردگی از بارز ترین بیماری روانی است که باعث بروز افکار خودکشی می‌شود. اما مشکلات اجتماعی نیز باعث بروز افکار خودکشی می‌شود. با تمامی مشکلاتی که باعث افکار خودکشی می‌شود، فورا باید درمان شود. برای درمان نیز حتما از روانشناس و مشاورین کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

مرکز مشاوره آواژه به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افکار خودکشی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه تماس حاصل نمایید.

منبع: افکار خودکشی | راه های روبرو شدن با افکار خودکشی

(0) نظر

رضایت زناشویی

سه شنبه نوزدهم 2 1402

رضایت زناشویی برای پایداری زندگی هر زوجی ضروری است. این رضایت در برهه های مختلف یک ازدواج به چالش کشیده می‌شود. در این زمان ها اگر زوج ها مهارت کافی در حل مسائلشان را داشته باشند با کمترین تنش از آن عبور خواهند کرد. اما حل این مسائل برای هرکسی آسان نیست. شما باید شناخت زیادی نسبت به خود و همسرتان داشته باشید تا بتوانید به یک رضایت زناشویی قابل قبول برسید. اگر مدت هاست که در این خصوص با همسرتان دچار اختلاف شده اید حتما در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

منبع: رضایت زناشویی

تعریف رضایت زناشویی

رضایت زناشویی به معنای انطباق سطح توقعات و امیال با تجارب واقعی در زندگی است. این یک متغیر نسبی است و بستگی به سطح انتظارت طرفین دارد. خانواده ها می‌توانند با توجه به تجارب اولیه زندگی در شکل گیری باورهای مربوط به زندگی زناشویی ایده‌آل نقش به سزایی ایفا کنند. بنابراین ارائه یک تعریف کلی از رضایت زناشویی غیر ممکن است. در ادامه به پارامترها و عوامل مختلفی که بر این موضوع تاثیر دارند، اشاره کرده‌ایم.

اهمیت رضایت زناشویی در ازدواج

با توجه به افزایش اهمیت رفاه و شادکامی جامعه، هنوز شاهد ناسازگاری و نارضایتی بین زوجین هستیم. البته چنین مسائلی در زندگی هر کسی ممکن است پیش بیاید که کاملا قابل جبران است. شما با یادگیری مهارت های مختلف راحت تر از پس نارضایتی های جنسی و زناشویی برخواهید آمد. دریافت خدمات مشاوره از سکستراپیست ها از جمله راهکارهای موثر است.

اما فقدان یا کمبود این مهم در ازدواج می‌تواند روی سلامت روان فردی و ارتباطات اجتماعی زن و مرد تاثیر منفی بگذارد. اگرچه هر فرد میتواند با بهبود عملکرد خویش روابط بهتری با اطرافیان داشته باشد. اما برای این کار شما به یک مامن برای دریافت انرژی و آرامش نیاز دارید. احساس رضایت از ازدواج انرژی و روحیه لازم برای عملکرد مناسب در زمینه های مختلف را به شما می‌دهد.

چه عواملی در رضایت زناشویی نقش دارند؟

طبق تحقیقات رضایت زناشویی میتواند ابعاد مختلفی از جامعه را در بر گیرد که در ادامه هر کدام را به اختصار شرح داده‌ایم. اما به طور کلی عوامل زیادی مثل رابطه جنسی، ویژگی‌های شخصیتی، سطح اقتصادی و فرهنگی طرفین، سطح سواد، تعداد فرزندان و… در میزان رضایت زناشویی دخیل هستند.

تاثیر سن بر رضایت زناشویی

سن و یا اختلاف سنی اقا و خانم عامل مهمی در همسرگزینی است. ولی طبق تحقیقات ازدواج ناآگاهانه در سنین پایین و یا ازدواج های اجباری بیشترین تاثیر منفی روی میزان رضایت زناشویی داشته‌اند. همچنین مشخص شد که اختلاف سنی زن و مرد تاثیر معنی داری روی کیفیت این رابطه ندارد. بلکه رسیدن به بلوغ عاطفی و عملکرد فکری می‌تواند در سنین پایین تر هم اتفاق بیوفتد و افراد را اماده ازدواج سازد.

به طور کلی می‌توان گفت رضایت زناشویی زنانی که کوچکتر از همسر خود هستند بیشتر از زنانی است که سن بیشتری نسبت به همسر خود دارند.

مدت زمان رابطه نیز در این عامل تاثیرگذار است. به طوری که هرچه زوجین مدت بیشتری از ازدواج شان بگذرد؛ رضایت زناشویی افزایش می‌یابد. به دلیل اینکه دو طرف شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا کرده و یادمی‌گیرند که خود را با شرایط وقف می‌دهند.

برعکس این قضیه نیز صادق است؛ سال های اول ازدواج معمولا دوران شیرین‌تری است چرا که آن‌ها هنوز با مشکلات جدی روبرو نشده اند.

تاثیر مشکلات روانی بر روی رضایت زناشویی

میزان دلبستگی و استقلال فکری که از عوامل شخصیتی هستند نقش مهمی در شکل گیری روابط عاطفی دارند. اما گاهی شاهد شکل گیری اختلالات جدی ‌تری در این زمینه هستیم که تاثیر انها نه تنها بر روی رضایت زناشویی بلکه روی ابعاد دیگر نیز قابل مشاهده است. طبق یافته ها سلامت روان پیش بین خوبی در مورد رضایت زناشویی است.

تاثیر عوامل روانشناختی گاهی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم رخ می‌دهد. اغلب تعارضات ذهنی به خودی خود می‌توانند رابطه را تحت تاثیر قرار دهند یا حتی عوارض جانبی داروهایی که افراد مصرف می‌کنند میتواند سلامت روان آن‌ها را دچار اختلال کند.

فردی را در نظر بگیرید که به دلیل مصرف داروهای هورمونی دچار بی میلی جنسی شده و مدت هاست که رابطه ای با همسر خود ندارد. همین امر رضایت آن‌ها را از زندگی زناشویی دچار مشکل می‌کند.

اختلالاتی مانند طیف های افسردگی، اضطراب، دوقطبی، مشکلات شخصیتی و… روی جهان بینی، افکار، باورها و شناخت شان نسبت به خود و دیگران تاثیر می‌گذارد. تمامی این عوامل می‌تواند رضایت زناشویی را به خطر بیاندازد.

افسردگی

افراد دچار افسردگی معمولا لذت چندانی از زندگی نمی‌برند. خواب با کیفیتی ندارند و گاهی دچار بی میلی جنسی می‌شوند. تمامی نشانه های بیماری زندگی مشترک آن‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

افسردگی با رواندرمانی و دارو درمانی کاملا قابل درمان است، پس با حل این مشکل می‌توانید کیفیت رابطه خود را بهبود بخشید.

اضطراب

اضطراب تاثیرات جبران ناپذیری روی سلامت جسمانی و روانی افراد دارد. همچنین دیگران را هم دچار اضطرب می‌کند و به مرور دچار انزوای اجتماعی می‌شوند.

اضطراب در رابطه با همسر باعث دلسردی و نگرانی دائمی می‌شود و آن‌ها را از یکدیگر دور می‌سازد. همچنین در مواردی موجب پنهان کاری و حتی اختلال در گفتگوی موثر می‌شود.

دوقطبی

بیماران دو قطبی به صورت دوره ای نشانه‌های افسردگی و مانیا را تجربه می‌کنند. همانور که در بالا به افسردگی و تاثیرات آن اشاره شد مانیا نیز می تواند در برهه هایی از زندگی مشترک باعث بی پروایی در رابطه جنسی، کم خوابی، سرخوشی بیش از حد و انجام کارهایی پرخطر گردد. چنین رفتارهای نامتعارفی ارتباط با همسر را دچار چالش می‌کند.

اختلالات شخصیت

افرادی با مشکلات شخصیتی مانند اختلال مرزی یا خودشیفته به رضایت جنسی یا زناشویی تظاهر می‌کنند. آن‌ها معمولا عملکرد خوبی در این زمینه ندارند یا اصلا وارد زندگی مشترک نمی شوند. زندگی با دیگر بیماران دچار اختلالات شخصیت نیز کار آسانی نیست. برای کسب اطلاع می توانید در این زمینه به مقاله اختلالات شخصیت مراجعه نمایید.

نقش فرزندان در رضایت زناشویی

مسئله فرزند و فرزند اوری همیشه مورد توجه روانشناسان و محققین در این حوزه بوده است. اما ایا واقعا حضور فرزندان در رضایت زناشویی موثر است؟

با حضور فرزندان فصل جدیدی در زندگی والدین اغاز می‌شود و انها را با چالش های جدیدی روبرو می‌کند.

طبق تحقیقات زنان متاهلی که فرزندان خردسال دارند نسبت به زنان متاهلی که فرزندی ندارد رضایت بیشتری از زندگی زناشویی خود گزارش می‌کنند.

معمولا به دلیل حساسیت سن بلوغ و تعارضاتی که فرزند نوجوان با خانواه دارد ممکن است در این دوره والدین به دلیل تفاوت در شیوه فرزند پروری دچار اختلافاتی شده و بحران هایی را تجربه کنند. اما اگر مشکلات سال ها خاک نخورده باشند با یک همفکری و مشاوره مساله حل خواهد شد.

همچنین باید بگوییم درمورد فرزند اوری هنوز هیچ یافته ای مبنی بر تولد فرزند جدید و افزایش رضایت زناشویی در دست نیست. اما بهتر است زوجین در ابتدا بر مشکلات ابتدایی زندگی مشترک شان غلبه کنند و در مرحله بعد برای داشتن فرزند اقدام کنند. به زبانی دیگر فرزندآوری مشکلات زناشویی شما را حل نمی کند.

تاثیر رابطه جنسی بر رضایت زناشویی

یکی ازمهمترین عوامل موثر بر رضایت زناشویی رابطه جنسی است. کیفیت آن نیز رابطه مثبت و معناداری با رضایت زناشویی دارد.

آمیزش جنسی نیاز به وقت کافی و صبوری دارد تا دو طرف بتوانند با نیازها و علایق یکدیگر اشنا شوند.

با افزایش سن معمولا تصور می‌شود که زوجین دیگر تمایلی به برقراری رابطه ندارند. اما این یک باور اشتباه است و خود می‌تواند یکی از دلایل عمده طلاق، خیانت و حتی نارضایتی از زندگی زناشویی باشد.

به یاد داشته باشید که یک رابطه جنسی خوب مستلزم یک رابطه عاطفی خوب با همسر است. برآورده شدن این مهم، نیاز به توجه و حتی گاهی سواد جنسی دارد.

کلام آخر

در اخر برای بالا بردن رضایت زناشویی می‌توانید از یک متخصص کمک گرفته و روی مهارت هایی مانند گفتگوی موثر، هوش هیجانی، سواد جنسی، جرات مندی و… تمرکز کنید.

از ابراز علاقه به همسر و فرزندان خود نترسید و خجالت نکشید. فراموش نکنید که در مورد ترس‌ها و نگرانی هایتان با همسرتان صحبت کنید و مسئولیت کارها و حرف های خود را به عهده بگیرید. در صورتی که لزوم از روانشناس خانواده مشورت و راهنمایی دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه زناشویی می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره جنسی تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

منبع: رضایت زناشویی

(0) نظر

مشاوره برای انتخاب رشته | روش درست انتخاب رشته چیست؟

سه شنبه دوازدهم 2 1402

مشاوره انتخاب رشته کنکور قبل و بعد از آمدن نتایج ضروری است. طبق برنامه هرساله در مقاطع تحصیلی مختلف و رشته های گوناگون، آزمونی برگزار می‌شود. پس از اعلام نتایج اولیه آزمون، تاریخ انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری، آزاد، پیام نور و … اعلام می‌شود. مشاوره انتخاب رشته از مهم ترین مراحل هر آزمون می‌باشد. و البته که تاثیر بسیار زیادی در آینده تحصیلی، رشته مورد علاقه و تحصیل در دانشگاه های معتبر دارد. انتخاب رشته مراحل خاص خود را دارد. و نباید با کوچک‌ترین خطا روبرو شود. پس با دریافت خدمات مشاوره انتخاب رشته احتمال خطا را به صفر برسانید.

منبع: مشاوره برای انتخاب رشته | روش درست انتخاب رشته چیست؟

مشاوره انتخاب رشته

انتخاب رشته به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود. برای انجام انتخاب رشته موفق باید شیوه ها و مراحل صحیح انتخاب رشته را یاد بگیرید. در مرحله اول باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته ورودی مد نظر را مطالعه کنید. دفترچه های انتخاب رشته سراسری، آزاد و پیام نور با یکدیگر متفاوت هستند به همین دلیل مطالعه هر دانشگاه باید از طریق دفترچه آموزش دیده شود.

برای دسترسی به دفترچه باید در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید. در واقع انتخاب رشته آینده شما را مشخص می‌کند. کوچکترین خطا شما را از دانشگاه و رشته مورد نظر دور می‌کند. پس بهترین کار دریافت خدمات مشاوره انتخاب رشته است.

راهنمایی و مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

برای انتخاب رشته تمامی داوطلبان (داوطلبان دانشگاه آزاد، سراسری و پیام نور) در یک لیست مجاز به حداکثر 150 رشته هستند. اگر در رشته های انتخابی شما شرایط قبولی در رشته های دیگر وجود داشت، اولین رشته به عنوان رشته قبولی از سمت سازمان سنجش انتخاب می‌شود. به همین دلیل ترتیب انتخاب رشته بر اساس علایق شما مهم است. در انتخاب رشته به نکات مهم زیر توجه کنید. در جلسه مشاوره انتخاب رشته همه نکات زیر توسط کارشناس بازگو خواهد شد.

 قبل از انتخاب دوره های مختلف (پردیس خودگردان، پیام نور، غیر انتفاعی، نوبت دوم و …) از شرایط و شیوه های شهریه اطلاعات کسب کنید.

 رشته‌های مورد علاقه تان را از دفترچه راهنمای بخش ظرفیت ها، انتخاب رشته، گروه آزمایشی در سایت سازمان سنجش انتخاب کنید.

مراحل انتخاب رشته کنکور مرحله اول انتخاب رشته وارد شدن به سایت سازمان سنجش است. برای انتخاب رشته باید در وهله اول وارد سایت سازمان سنجش بشوید. پس از وارد شدن، بر لینک انتخاب رشته و دفترچه کلیک کنید.

در مرحله دوم انتخاب رشته باید کلیه اطلاعات و اصلاحیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته را مطالعه و تایید نمایید.

 در مرحله چهارم، لیستی برای داوطلبان به نمایش در می‌آید. در این لیست باید نسبت به درج معدل دیپلم و سوابق تحصیلی اقدام کنید. پس از تکمیل شدن بر دکمه تایید کلیک کنید.

با دریافت خدمات مشاوره انتخاب رشته تمامی مراحل ذکر شده به راحتی طی می‌ش.ئ/

نکات مهم در مشاوره انتخاب رشته کنکور

 اگر در مجموعه رشته های انتخابی شرایط قبولی داشته باشید اولین رشته توسط سازمان سنجش انتخاب می‌شود. بنابراین اولویت های خود را با دقت انتخاب کنید.

 اگر در گروه های آزمایشی مختلفی شرکت کرده اید. یا در دوره های مختلف مانند روزانه، شبانه و … شرکت کرده اید. همه انتخاب های خود را با اولویت بندی داخل فرم انتخاب رشته که 150 انتخاب دارد وارد کنید.

 پس از اعلام نتایج انتخاب رشته امکان تغییر در رشته ها و دانشگاه ها نمی‌باشد.

 اگر رسید به دست شما نرسید به منظور عدم تایید انتخاب رشته است.

صفحه رسید را چاپ کنید و تا اعلام نتایج نگهداری کنید

 پس از تایید انتخاب رشته، سازمان سنجش زمان هایی برای ویرایش انتخاب رشته اعلام می‌کند.

زمان انتخاب رشته کنکور

بر اساس مشاهدات و تجربیات به دست آمده، معمولا در یک بازه 1 تا 2 ماهه پس از کنکور سراسری، نتایج اعلام می‌شود. 2 الی 3 روز بعد از اعلام نتایج، دفترچه انتخاب رشته داخل سایت سنجش بارگذاری می‌شود. دفترچه ها برای زیر گروه های آزمایشی مانند تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان است.

نتایج اولیه آزمون سراسری

زمان اعلام نتیجه اولیه آزمون سراسری، کارنامه ای از سوی سازمان سنجش منتشر می‌شود که بخش های مختلفی دارد. این بخش ها شامل مشخصات متقاضی، اطلاعات گروه آزمایشی کنکور، مجاز و غیرمجاز بودن نسبت به دوره های روزانه و غیر روزانه، وضعیت رتبه، کد دسترسی، نمره کل و … دسترسی پیدا می‌کنید. داوطلبانی که با نتایج کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه شده باشند، در زمان مقرر می‌توانند اقدام به انتخاب رشته کنند.

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور

سهمیه های کنکور شامل سهمیه رزمندگان، سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران و جانبازان، سهمیه بهیاران، سهمیه آموزگاران، خانواده شهیدان و … است. از میان این سهمیه ها، سهمیه مناطق برای تمامی داوطلبان در نظر گرفته می‌شود. و داوطلبانی که سهمیه دیگری جدا از سهمیه مناطق دارند، سهمیه ای جدا برایشان درنظر گرفته می‌شود. داوطلبانی که دارای دو سهمیه هستند، در کارنامه اولیه یک رتبه در سهمیه غیر مناطق و دیگری در سهمیه مناطق قرار می‌گیرد.

اما در نتایج نهایی سهمیه ای مورد قبول واقع می‌شود که شانس داوطلب را برای قبولی بیشتر کند. بنا بر توضیحات متوجه شدید که تنها یکی از سهمیه ها برای داوطلب در نظر گرفته می‌شود. شایان ذکر است که اکثر داوطلبان سهمیه مناطق را می‌گیرند. اما این سهمیه ها بر اساس منطقه 1، منطقه 2 و یا منطقه 3 دسته بندی می‌شوند.

 تاثیر سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور

سهمیه بومی در انتخاب رشته کنکور به منظور این است که در برخی از رشته محل ها اولویت با فردی است که در آن ناحیه قرار دارد. در مشاوره انتخاب رشته سهمیه بومی در تمامی رشته های تجربی، ریاضی، زبان، هنر، انسانی و دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفته می‌شود. برخی از رشته ها سهمیه بومی گزینی استانی، ناحیه ای، قطبی و کشوری دارند. اما همیشه سهمیه بومی گزینی شانس قبولی بیشتری نسبت به مابقی سهمیه ها دارد.

 ملاک ها در تعیین استان بومی

 • زمانی که محل اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر دوره متوسطه برای داوطلبان نظام جدید و محل مدرک پیش دانشگاهی، و 2 سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم در استان است.
 • اگر محل اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر داوطلبی در استان نباشد، محل تولد فرد به عنوان استان بومی در نظر گرفته می‌شود.
 • داوطلبانی که 3 سال آخر را در خارج از ایران گذرانده باشند. محل تولد به عنوان محل بومی در نظر گرفته می‌شود.
 • داوطلبانی که متولد خارج از کشور هستند و 3 سال آخر را نیز در خارج از ایران گذرانده اند، داوطلب بومی تهران به شمار می‌آیند.

در مشاوره انتخاب رشته کارشناسی چه عواملی در نظر گرفته می شود؟

اولین کار در مشاوره انتخاب رشته ، بررسی موارد تاثیرگذار در زندگی فرد و کمک به شناسایی اولویت ها است. اولویت ها شامل موارد زیر است. بازار کار

 علاقه

شهر محل تحصیل

 آب و هوا

 وضعیت خانواده

فرهنگ مردم شهر محل تحصیل

 نیاز های اساسی کشور و رفع مشکلات

نتایج بررسی عوامل موثر در مشاوره انتخاب رشته دانشگاه

پس از اینکه در مشاوره انتخاب رشته چیدمان اولویت ها انجام شد، این انتظار می‌رود که داوطلب به برخی از سوالات پاسخ دهد. در ادامه سوالاتی وجود دارد که باید برای هر کدام از آن‌ها پاسخی در نظر بگیرید.

 آیا برای خواندن این رشته هر دانشگاهی را قبول می‌کنید

 اولویت رشته های انتخابی شما چیست؟

چه انتخاب های به خود می‌دهید؟

 آیا رشته انتخابی شما را به اهدافتان می‌رساند؟

برای ادامه تحصیل شهر خود را انتخاب می‌کنید یا شهر های دیگر هم در انتخاب قرار دارند؟

ارزیابی کیفیت مشاوره انتخاب رشته

برای یک انتخاب رشته خوب باید برخی نکات را مدنظر قرار دهید. در این بخش از مقاله روش های انتخاب رشته درست را توضیح داده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

شناخت رشته های دانشگاهی و آینده تحصیلی و شغلی

برای انتخاب رشته کنکور در وهله اول باید اطلاعات کافی در رابطه با رشته ها کسب کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از رسانه ها، اطرافیان، مشاورین تحصیلی و … کمک بگیرید. با جمع آوری اطلاعات به شناخت رشته های دانشگاهی و آینده تحصیلی، شغلی خود بهتر می‌رسید.

 بررسی شهر محل تحصیل در مشاوره انتخاب رشته

اگر تصمیم دارید تا انتخاب رشته در شهرهای دیگر را نیز اولویت قرار دهید، باید برخی از موضوعات را برای خود روشن کنید. آیا آشنایی در محل تحصیل دارید؟ آیا‌توانایی زندگی در شهرهای به دور از خانواده را دارید؟ آیا خانواده در جریان تصمیم شما هستند؟ نظر خانواده شما چیست؟ کلان شهر ها را انتخاب می‌کنید یا شهرهای کوچک؟

تمام کسانی که در کلان شهرها یا تهران زندگی می‌کنند، اولویت را شهر خود قرار می‌دهند. اما اگر تصمیم به انتخاب رشته در شهرهای دیگر دارید، حتما با خانواده مشورت کنید. زندگی به تنهایی در شهر های دیگر کار آسانی نیست. برای کسب تجربه از دانشجویان مختلف اطلاعات بگیرید. ویا در هنگام مشاوره انتخاب رشته از کارشناس خود شرایط را جویا بشوید.

برای انتخاب رشته حداقل رتبه قبولی شما چیست؟ آخرین رشته های قبولی را به پشت کنکور ماندن ترجیح می‌دهید؟ اگر در رشته مورد علاقه تان پذیرش نشدید، بازهم کنکور می‌دهید؟ یا تصمیم دارید هر انتخابی صورت گرفت را بپذیرید؟ برای پاسخ به این سوال به تنهایی تفکر کنید. زمانی که حداقل رتبه یا کف قبولی را برای خود مشخص کنید، یعنی انتظاراتتان برای رسیدن به آرزو ها را پایین می‌آورید.

نمونه انتخاب رشته کنکور

انتخاب رشته الگو ها و ریتم های مختلفی دارد. مشاور انتخاب رشته باید الگوهای انتخاب رشته را از حفظ باشد. با تسلط مشاور به این روش ها بهترین انتخاب ها برای شما انجام می‌شود. در این بخش از مقاله 3 نمونه و الگو در انتخاب رشته را توضیح داده ایم.

 نمونه اول

در نمونه اول انتخاب رشته، دانشجو قصد انتخاب رشته معماری و صنایع دارد. در این الگو، رشته معماری و صنایع را تک به تک در دانشگاه های مختلف یادداشت می‌کند. در‌این روش یا از اختلاف این دو رشته آگاه نیست و یا اعتبار دانشگاه برای او از اهمیت بالایی برخوردار نیست. در این نمونه انتخاب رشته مثال زیر را زده ایم.

 مکانیکی دانشگاه 1، تهران

در روش نمونه دوم، اولویت فرد معماری است. بنابراین رشته معماری در دانشگاه های تهران را پشت هم انتخاب می‌کند. سپس رشته صنایع را در دانشگاه های تهران یادداشت می‌کند. به مثال زیر توجه کنید.

 معماری دانشگاه 1، تهران

 معماری دانشگاه 2، تهران

صنایع دانشگاه 3، تهران

 نمونه سوم

در سومین نمونه انتخاب رشته، دانشجو رشته مورد علاقه خود را بر اساس شهر ها اولویت بندی می‌کند. به مثال زیر توجه کنید.

 معماری دانشگاه 2، تهران

معماری دانشگاه 3، تهران

 • از تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز آگاه شوید
 • اطلاع از میزان تاثییر معدل دیپلم بر قبولی
 • تفاوت دوره های تحصیلی مانند شبانه، روزانه، پیام نور و …
 • اطلاع از نحوه گزینش بومی و پذیرش داوطلبان در سال های قبل

بررسی بندهای مهم کارنامه کنکور برای انتخاب رشته

برای انتخاب رشته صحیح باید به بررسی بندهای مهم کارنامه بپردازید. در این بخش از مقاله راجب بندهای مهم کارنامه کنکور برای انتخاب رشته توضیح داده ایم.

 بند مربوط به سهمیه

یکی از بندهای مهم کارنامه انتخاب رشته، بند سهمیه است. در بند سوم کارنامه سهمیه نهایی گزارش می‌شود. گزارش سهمیه بر اساس اطلاعاتی است که شما هنگام ثبت نام انجام داده اید. داوطلبان هر سهمیه در ظرفیت های مخصوص خود رقابت می‌کنند. اما بخش های سهمیه آزاد، رقابت بین همه داوطلبان است. همه داوطلب ها بدون نیاز به سهمیه در این ظرفیت ها به رقابت می‌پردازند.

در بند 5 کارنامه، استان، ناحیه و قطب بومی مشخص می‌شود. در صورت انتخاب رشته در دانشگاه های منطقه بومی، احتمال قبولی افزایش می‌یابد. در‌انتخاب رشته های محل بومی و غیر بومی احتمال قبولی شما در سهمیه بومی بیشتر است.

 بند مربوط به ثبت نام دانشگاه پیام نور، دانشگاه فرهنگیان و غیر انتفاعی

زمانی که هنگام ثبت نام علاقه مندی خود را در زمینه شرکت در دانشگاه های پیام نور، غیر انتفاعی و فرهنگیان اعلام نکرده اید. در زمان انتخاب رشته می‌توانید با پرداخت هزینه هر دانشگاه کارت ورود تهیه کنید. برای خرید باید به بخش خرید کارت اعتباری در سایت مراجعه کنید.

رشته های بر اساس سوابق تحصیلی

برای انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی باید به سایت سنجش مراجعه کنید. یا به سایت دانشگاه آزاد مراجعه کنید. در این روش باید به صورت مجزا ثبت نام صورت بگیرد و انتخاب رشته انجام شود. سایت سنجش تاریخ انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی را اعلام می‌کند. برای تایید سوابق تحصیلی به وبگاه آموزش و پرورش مراجعه کنید.

بند وضعیت رتبه و نمره کل

مهم ترین و البته اصلی ترین بند انتخاب رشته، بند وضعیت رتبه و نمره کل است. در این بند وضعیت رتبه در منطقه، رتبه کشوری بدون سهمیه، نمره کلی و سهمیه را مشاهده کنید. افرادی که در گروه های آزمایشی مختلفی شرکت کرده اند برای هر گروه جدولی جداگانه دارند. اصلی ترین قسمت انتخاب رشته توجه به ردیف سوم جدول است. یعنی رتبه در سهمیه و زیر گروه های مقابل.

هر داوطلبی به تعداد زیر گروه های خود رتبه دارد. برای انتخاب رشته باید بدانید که کدام رشته در کدام زیر گروه قرار دارد. و وضعیت در زیر گروه به چه صورتی است. احتمال قبولی در زیر گروهی که رتبه بهتری دارد بیشتر است.

بند کد دسترسی برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد

زمانی که دانشگاه آزاد تاریخ انتخاب رشته را اعلام کرد. با وارد کردن کد دسترسی و مراجعه به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد، برای انتخاب رشته اقدام کنید.

گام های مهم و اصلی در انتخاب رشته کنکور سراسری

 گام اول

اولین گام اصلی، انتخاب و اولویت بندی مقاطح تحصیلی و رشته ها است. معمولا برای بررسی رشته ها از آزمون خودشناسی کمک می‌گیرند. در این آزمون به طور طبیعی نهایت به 10رشته دانشگاهی علاقه دارید. در‌وهله دوم پس از علاقه مندی باید آنها را در اولویت قرار دهید. در این مرحله به شانس قبولی، سهمیه، دانشگاه مورد نظر و بندهای دفترچه توجهی نکنید. فرم رشته های انتخابی باید رشته های ایده آل و حداقل های قابل قبول باشد.

 گام دوم

در گام دوم اقدام به اولویت بندی دروه ها می‌کنیم. دوره های روزانه، شبانه و … مد نظر است. با توجه به قبولی هر یک از دوره ها، بر اساس علاقه و شرایط اولویت بندی را آغاز کنید.

 گام سوم

در گام سوم انتخاب رشته، برای اولویت بندی و انتخاب محل تحصیل اقدام کنید. منظور شهر و محل دانشگاه است. در این قسمت باید شهر های انتخابی خود را اولویت بندی کنید. برای انتخاب شهر ها با خانواده مشورت کنید و از نظر آنها استفاده کنید.

 گام چهارم

در گام چهارم به بررسی رشته و محل قبولی می‌پردازیم. برای تشخیص شانس قبولی در رشته های مورد نظر، به کارنامه قبول شدگان و رتبه آخرین فرد در هر رشته مراجعه کنید. کد رشته محل های انتخابی معمولا به 3 دسته تقسیم می‌شود. که در ادامه شرح داده ایم.

 1. رشته هایی که رتبه قبولی آنها نزدیک یا در حد رتبه کنکور است را بررسی کنید. به این منظور که شانس قبولی در آنها بیشتر است.
 2. رشته هایی که رتبه لازم آنها برای قبولی بیشتر از رتبه شماست. و البته شانس قبولی ضعیف می‌باشد. در این روش به عنوان ایده آل رشته های خود را انتخاب کنید. رشته ها نباید بیشتر از 25 درصد از کل اولویت های شما باشد.
 3. رشته هایی که رتبه آن کمتر از رتبه شما می‌باشد. در واقع شانس قبولی شما صد در صد است.

 گام پنجم

گام آخر یا گام پنجم، چینش ویرایش های نهایی انتخاب رشته است. در این مرحله لیست جمع آوری شده از گام های بالا را بر اساس شرایط خود مرتب و اولویت بندی کنید. به طور کل در تعیین اولویت اول رشته های قبولی کم، رشته های قبولی متوسط و رشته های قبولی بالا را بنویسید.

تضمین قبولی همراه با مشاوره انتخاب رشته ذهن نو

مرکز مشاوره ذهن نو برای انتخاب رشته داوطلبان نهایت تلاش و سعی خود را خرج می‌کند. مشاوره انتخاب رشته بر اساس توانایی ها، علایق و شرایط زندگی برای شما برنامه ریزی انجام می‌دهد. با کمک مشاورین با درصد صفر با خطا مواجه می‌شوید. جهت انتخاب رشته، از مشاورین ذهن نو کمک بگیرید تا با بهترین رشته در بهترین دانشگاه پذیرش شوید.

کلام آخر

تحصیل در دانشگاه به تنهایی راه موفقیت نیست. یادگیری مهارت ها، علایق، تحصیلات عالی همه در پیشرفت زندگی بسیار مهم است. با انتخاب رشته اشتباه جلوی پیشرفت خود را می‌گیرید. اما انتخاب رشته ای درست و مناسب علایق شما که باعث ایجاد انگیزه می‌شود. در نهایت همراه با پیشرفت خواهد بود. برای انتخاب رشته خوب نیاز به روانشناس دارید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی به مراجعان خدمات ارائه می‎دهد. برای‌کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره انتخاب رشته می توانید از طریق شماره تلفن 02191002360 با متخصصان کودک در مرکز مشاوره روانشناسی صحبت کنید.

منبع: مشاوره برای انتخاب رشته | روش درست انتخاب رشته چیست؟

(0) نظر

رواندرمانی | تکنیک های مشاوره و روان درمانی

جمعه اول 2 1402

رواندرمانی یا درمان شناختی به روش های روان شناختی مبتنی بر تعاملات شخصی با فرد بزرگسال، جهت کمک به او در تغییر رفتار و کنترل مشکلات است. شیوه های درمانی متفاوتی در هر روش درمانی وجود دارد. این شیوه ها بر اساس رویکردهای انتخابی روانشناس، مراجعه کننده را درمان می‌کند. روان درمانی انواع مختلفی دارد که در دسته های خانواده درمانی، درمان فردی، درمان گروهی و زوج درمانی قرار می‌گیرد. هر روانشناس بر اساس تکنیکی که دارد برای مراجعه طول درمان مشخص می‌کند. بنابراین هرگز روند درمانی خود را نباید با دیگران مقایسه کنید.

منبع: رواندرمانی | تکنیک های مشاوره و روان درمانی

رواندرمانی

رواندرمانی تکنیک و روش هایی برای درمان اختلالات روانی، هیجانی، انواع اختلالات شخصیت، ناهنجاری های رفتاری، اعتیاد و سازگاری با کمک روش هایی است که ظاهرا با محوریت گفتگو است. اما در فرایند گفتگو، ارزیابی های تخصصی و فنی جهت فرایند تفکر، احساسات، گفتار، رفتار و عواطف است. که این فرایند توسط درمانگر به شیوه دقیق انجام می‌شود.

امروزه رواندرمانی انواع مختلفی را در بر دارد که برای کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و میانسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در رواندرمانی، تکنیک های متفاوتی از هر درمانگر به نمایش گذاشته می‌شود. تعداد جلسات در افراد مختلف متفاوت است. و برخی از روش های درمانی به صورت فردی، گروهی و خانوادگی صورت می‌گیرد.

جلسات روان درمانی

جلسات رواندرمانی باید در محیط آرامی تشکیل شود. جلسات‌را می‌توانید در محیط های گروهی، فردی و خانوادگی داشته باشید. اگر جلسات برای کودکان و نوجوانان باشد، باید خانواده نیز در جریان اتفاقات باشند. اما جلسات بزرگسالان، به شیوه فردی تشکیل می‌شود. بسته به خواسته مراجعه و تشخیص روانشناس، تعداد جلسات مشخص می‌شود. بیشتر جلسات هفته ای یک بار است و 45 دقیقه زمان لازم دارد.

در جلسات رواندرمانی، درمانگر باید اعتماد مراجع را به خود جلب کند. تا جلسات درمانی به شیوه خوبی پیش برود. تعداد جلسات رواندرمانی بستگی به نوع درمان است. در این شیوه درمانی، جلسات طولانی باعث آسیب به فرد می‌شود.

از اصلی ترین خصوصیات رواندرمانی، رازدار بودن جلسات است. یک روان درمان خوب ارتباط فیزیکی و صمیمانه با مراجعه برقرار نمی‌کند. و تمام صحبت های مراجعه کننده را در سینه حبس می‌کند.

آیا رواندرمانی موثر است؟

روان درمانی تا به امروز به همه ثابت کرده است که در بسیاری از بیماری ها به شیوه فوق العاده ای عمل کرده است. در بسیاری از بیماری ها، دارو درمانی و رواندرمانی به طور یکسانی با یکدیگر وارد عمل می‌شوند. در این شیوه درمانی استفاده از هر دو روش برای تاثیر پذیری بهتر الزامی است.

بر اساس تحقیقات انجام شده، اکثر کسانی که رواندرمانی انجام داده اند، از شر علائم و عارضه خود خلاص شده اند. در نهایت زندگی بهتری را پیش رو داشته اند. تقریبا 75% افرادی که به رواندرمانی پناه می‌آورند، تاثیر مثبتی در زندگی شان ایجاد می‌شود. رواندرمانی به بهبود روابط، تغییرات مثبت خلقی و مغزی، کاهش اختلال و ناتوانی، کاهش مشکلات و افزایش رضایت زندگی کمک می‌کند.

متخصصین روانپزشک برای بررسی دقیق تر رفتارهای فرد، از تصویربرداری های مغز استفاده می‌کنند. تشخیص از این روش برای درمانگر راحت تر است.

انواع رواندرمانی

رواندرمانی در دسته های متفاوتی قرار دارد. این دسته ها به مدل های مختلفی مراجعه کننده را درمان می‌کند. این روش ها بسته به سبک درمانگر و نیازهایی که بیمار دارد، متفاوت می‌شود. در ادامه راجع به انواع رواندرمانی توضیح داده ایم.

 درمان گروهی: در این روش رواندرمانی، افرادی که یک هدف مشترک دارند. در یک گروه جمع می‌شوند و تحت درمان قرار می‌گیرند. در این روش افراد از یکدیگر کمک می‌گیرند. و رفتارها جدید و مثبت را از هم آموزش می‌بینند.

 درمان فردی: در این روش رواندرمانی، درمان به صورت فردی و تک نفره انجام می‌شود.

 خانواده درمانی: برای بهبود شرایط خانوادگی از روش رواندرمانی خانواده درمانی استفاده می‌کنند. در این روش، افراد یک خانواده تحت نظارت یک روان درمانگر قرار می‌گیرند.

 زوج درمانی: زوج درمانی یکی از روش های رواندرمانی است. که زوجین برای بهبود کیفیت رابطه و شناخت یکدیگر از آن استفاده می‌کنند.

شیوه های رواندرمانی

رواندرمانی شیوه های مختلفی را برای درمان ارائه می‌دهد. هر روانشناس رویکرد مخصوص به خود را دارد که در روش درمانی از آن استفاده می‌کند. چندین و چند شیوه درمانی وجود دارد که در این بخش از مقاله توضیح داده ایم.

در درمان شناختی رفتاری که یکی از شیوه های رواندرمانی است. به فرد کمک می‌کنند تا الگوهای مثبت ذهنی را جایگزین الگوهای منفی کند. این روش درمانی باعث بهبود اختلال افسردگی، اضطراب، استرس پس از سانحه، خوردن و … می‌شود.

 درمان میان فردی

یکی از شیوه های رواندرمانی، درمان میان فردی است. در این شیوه درمانی کوتاه مدت به بیمار کمک می‌کنند تا مسائل میان فردی مانند غم، تغییرات اجتماعی، تعارضات و مشکل با دیگران را تغییر دهد. در نهایت راهکارهای مناسب برای بروز احساسات و عواطف را آموزش می‌بیند.

 رفتار درمانی دیالکتیکی

رفتار درمانی دیالکتیکی یکی از شیوه های رواندرمانی است. که نوع خاصی از درمان شناختی رفتاری است. این روش درمانی برای افرادی که فکر خودکشی دارند، یا اختلال شخصیت مرزی، اختلال خورن و PTSD دارند بسیار مفید است. در این روش مهارت ها و راهنمایی های جدید به فرد صورت می‌گیرد تا روش های مثبت را جایگزین روش های منفی کند.

 رواندرمانی پویا

رواندرمانی پویا روشی متمرکز است. که سلامت روانی و رفتاری کودکی فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. در واقع احساسات منفی و نامناسب فرد که در ناخودآگاه دائم در حال تغییر است، کاهش پیدا می‌کند.

 حمایت درمانی

حمایت درمانی روشی در رواندرمانی است. در این روش درمانی برای کمک به بیمار از راهنمایی و تشویق استفاده می‌کنند. این روش درمانی را برای افزایش عزت نفس، کاهش اضطراب، تقویت مکانیزم راه حل، بهبود عملکردهای اجتماعی استفاده می‌کنند.

 روانکاوی

روانکاوی یک روش رواندرمانی متمرکز است. در این روش درمانی هفته ای 3 بار جلسه برگزار می‌شود. در این شیوه درمانی، درمانگر با بررسی گذشته فرد، برای بهبود شرایط کمک می‌کند.

بازی درمانی

بازی درمانی یک روش رواندرمانی است که برای کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش به کودک کمک می‌کنند تا احساسات، هیجانات و عواطف خود را شناسایی کند.

هنر درمانی

یکی از شیوه های رواندرمانی، هنر درمانی است. در این شیوه درمانی با کمک هنر، رقص، موسیقی، نمایش و شعر به افراد کمک می‌کنند که مشکلات خود را برطرف کند.

 درمان با کمک حیوانات

یکی از شیوه های رواندرمانی، درمان با کمک حیوانات است. در این شیوه درمانی با کمک است، سگ و حیوانات به مراجعه کننده آرامش می‌دهند. تا در برقراری ارتباط و ترمیم آسیب های روحی تلاش کند.

فواید رواندرمانی

رواندرمانی روش درمانی ساده تر و مقرون به صرفه تری نسبت به بقیه روش های درمانی است. در این روش درمانی افرادی که اختلالات گوناگون دارند، با شیوه های مختلفی به زندگی آرام خود باز می‌گردند. در این بخش از مقاله راجع به فواید رواندرمانی توضیح داده ایم.

 قوی تر شدن پیوندهای خانوادگی

 توانایی انتخاب های سالم تر

بینش بیشتر در زندگی

زمان مناسب مراجعه به روان درمان

رواندرمانی باعث تغییر در زندگی می‌شود. اما برخی از افراد از نشانه های خود خبر دار نیستند. در واقع نمی‌دانند که چه زمانی باید به روان درمانگر مراجعه کنند. در ادامه این بخش از مقاله راجع به زمان مناسب مراجعه به روان درمان صحبت کرده ایم.

 مکانیسم های مقابله ای خطرناک دارید. مثلا مصرف سیگار، نوشیدن الکل، پرخوری و …

 نگرانی اطرافیان در رابطه با سلامت روان شما

موضوع شما باعث اختلال در روند زندگی روزمره شده است

 با همسرتان در رابطه جنسی با مشکل بر خورده اید

ازدواج پر دردسری دارید

 احساس درماندگی دارید

 غم از دست دادن عزیز ناراحتتان کرده است

پرخاشگر هستید

 دائما در حال تحمل اضطراب می‌باشی در حل مسائل و مشکلات ناتوان هستید

بر وظایف خود تمرکز ندارید

 نگرانی افراطی دارید

کلام آخر

رواندرمانی شیوه ای مناسب برای درمان اختلالات است. که با تکنیک های خاصی هر بیمار درمان می‌شود. برای اینکه در روند درمان خوب پیش بروید باید حتما با روانشناس همکاری کنید. اما موضوع اصلی تشخیص زمان مناسب مراجعه به روانشناس است. زمانی که در زندگی با مشکلاتی مواجهه می‌شوید که فعالیت های روزمره شما را دچار خلل کرده است، حتما از روانشناس کمک بگیرید. مرکز مشاوره آواژه به صورت تلفنی و حضوری در زمینه رواندرمانی به مراجعان مشاوره می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه رواندرمانی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

منبع: رواندرمانی | تکنیک های مشاوره و روان درمانی

(0) نظر

طرحواره نقص و شرم | ریشه ها و نشانه ها

دوشنبه بیست و هشتم 1 1402

طرحواره نقص و شرم یکی از انواع باورهای اشتباه است که می‌تواند مشکلات روحی بسیاری را برای فرد ایجاد نماید. افراد دارای طرحواره نقص و شرم احساس می‌کنند که بسیار بی‌ارزش هستند و به دلیل نقص‌های عمیقی که در شخصیتشان دارند یک احساس شرم قوی را تجربه می‌کنند. این افراد معمولاً اعتمادبه‌نفس لازم برای فعالیت در محیط و ارتباط با دیگران را ندارند و با توجه به اینکه خود را پایین‌تر از دیگران می‌دانند، تا حد زیادی در روابطشان به خواسته‌های دیگران تن داده و از ابراز نظراتشان خودداری می‌کنند. طرح‌واره نقص و شرم می‌تواند مشکلات بسیاری را در روابط اجتماعی و همین‌طور سلامت روان فرد ایجاد نماید و به همین خاطر لازم است نسبت به درمان آن توجه کافی داشته باشید.

منبع: طرحواره نقص و شرم | ریشه ها و نشانه ها

طرحواره چیست؟

باورها و اعتقادات کلی ما راجع به خودمان، اطرافیان و جهان پیرامون را طرح‌واره می‌نامند. هر فرد از سنین کودکی و پس‌ازاینکه توانایی تجزیه‌وتحلیل پیدا می‌کند بر اساس تجربیاتی که از رفتارهای خود به دست می‌آورد تصور خاصی راجع به خود، محیط اطراف و همین‌طور سایر افراد در ذهن شکل می‌دهد. با توجه به اینکه این طرحواره‌ها بسیار عمیق بوده و تمامی افکار و رفتارهای آینده فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند، لازم است که به آن‌ها توجه کافی داشته باشید. برای مثال اگر کودک به این نتیجه برسد که صرفاً وقتی به دیگران توجه داشته باشد مورد محبت قرار می‌گیرد به‌تدریج این طرحواره در ذهن وی شکل می‌گیرد که برای جلب رضایت و محبت دیگران باید همواره آن‌ها را بر خود مقدم بداند. این طرحواره تمامی روابط کودک در آینده را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

اگرچه طرحواره‌ها می‌توانند مثبت و سازنده باشند اما بااین‌حال روانشناسان بیشتر بر روی طرحواره‌هایی تمرکز می‌کنند که آسیب‌زا بوده و مشکلاتی را برای فرد ایجاد می‌کنند. تاکنون 18 مورد از این طرح‌واره‌ها شناسایی شده که به آن‌ها طرح‌واره معیوب یا تله نیز گفته می‌شود. طرحواره نقص و شرم یکی از انواع این طرحواره‌هاست که در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

طرحواره نقص و شرم چیست؟

طرحواره نقص و شرم یکی از انواع طرحواره‌های معیوب یا تله است که باعث می‌شود فرد خود را به‌عنوان شخصی ناتوان، دارای نواقص جدی و بی‌ارزش بداند. این سبک از تفکر باعث می‌شود این افراد به‌ویژه در ارتباط با دیگران احساس کمبود اعتمادبه‌نفس داشته و خود را شایسته دریافت احترام و محبت از جانب دیگران ندانند. حساسیت بالا به طرد شدن از جانب دیگران، مورد انتقاد قرار گرفتن یا مقایسه‌شدن نیز ازجمله ویژگی‌های افراد دارای این طرح‌واره هستند. البته طرحواره نقص و شرم همواره خود را به‌صورت ضعف آشکار اعتمادبه‌نفس نشان نمی‌دهد. گاهی نیز ممکن است فرد ظاهر خود را به‌خوبی حفظ کرده و یا در ذهن هشیار خود اصلاً این تصور را نداشته باشد. برای مثال روانشناسان معتقدند مبتلایان به اختلال شخصیت خودشیفته یکی از گروه‌هایی هستند که علی‌رغم ظاهر مغرور و پر از اعتمادبه‌نفسشان در حقیقت از طرحواره نقص و شرم رنج می‌برند.

دلایل طرحواره نقص و شرم

هرگونه رفتاری با کودک که او را به این نتیجه برساند که برای دیگران ارزشی ندارد، می‌تواند این طرح‌واره را در وی فعال نماید. کودکانی که دائماً با دیگران مقایسه می‌شوند یا والدینشان انتظاراتی بیش‌ازحد از آن‌ها دارند، سرزنش شدن به خاطر احساسات و ویژگی‌ها و همین‌طور محبت مشروط ازجمله تجربیاتی هستند که می‌توانند باعث ایجاد طرح‌واره نقص و شرم در فرد شوند. هنگامی‌که والدین محبت خود به کودک یا تحسین وی را منوط به موضوع خاصی مثل بهترین بودن در میان همسالان، مؤدب بودن یا هر چیز دیگری می‌کنند، باعث ایجاد این تصور در وی می‌شوند که به‌خودی‌خود ارزشی برای دیگران ندارد و این موضوع طرحواره نقص را در آن‌ها فعال خواهد کرد. با توجه به اینکه تجربیات دوران کودکی فرد می‌تواند تمامی زندگی آینده او را تحت تأثیر خود قرار دهد بهتر است در تربیت فرزندانتان با یک روانشناس کودک مشورت کنید.

پیامدهای طرحواره نقص و شرم

این طرحواره پیامدها و مشکلاتی برای فرد به همراه دارد که شایع‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. مشکل در روابط اجتماعی

شاید بتوان مهم‌ترین پیامدهای طرحواره نقص و شرم را در روابط اجتماعی فرد با دیگران دانست. افراد درگیر با این طرح‌واره معمولاً خود را پایین‌تر از دیگران دانسته و به همین خاطر از برقراری ارتباط با دیگران می‌ترسند. آن‌ها سکوت کردن یا تنهایی را به برقراری ارتباط ترجیح می‌دهند و همچنین در روابط خود معمولاً به دیگران اجازه سوءاستفاده یا مدیریت کردنشان را می‌دهند. با توجه به اینکه این افراد معمولاً خود را دارای نقص و بی‌ارزش می‌دانند، نسبت به اینکه در روابطشان مورد سوءاستفاده یا بدرفتاری قرار بگیرند اعتراض چندانی نخواهند داشت.

آن‌ها اگرچه درست مثل هر فرد دیگری به یک رابطه سالم و بر اساس احترام متقابل نیاز دارند و روابط آن‌ها می‌تواند باعث ناراحتی‌شان شود اما بااین‌حال معمولاً در مقابل این رفتارها واکنشی نشان نمی‌دهند. با توجه به اهمیتی که روابط اجتماعی در سلامت روان و زندگی هر فرد دارد احساس طردشدگی، انزوا و افسردگی ازجمله مشکلاتی هستند که برای فرد پیش خواهد آمد.

2. ناتوانی در رسیدن به موفقیت

طرحواره نقص و شرم و احساس بی‌ارزشی فرد باعث می‌شود که آن‌ها خود را لایق رسیدن به هیچ امتیاز یا مرتبه بالایی ندانند. آن‌ها معمولاً هنگامی‌که قرار است فعالیت خاصی را انجام دهند دچار احساس اضطراب می‌شوند و به دلیل شکی که به توانایی‌هایشان دارند بسیاری از فرصت‌ها را از خود دریغ می‌کنند. با توجه به پیامدهایی که این طرح‌واره در زندگی فرد دارد که مهم‌ترین آن‌ها نارضایتی از شرایط زندگی خود است، شاید بهتر باشد درصورتی‌که نشانه‌های وجود طرحواره نقص و شرم را در خود یا هر فرد دیگری می‌بینید برای برطرف کردن آن از یک روانشناس متخصص کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات در زمینه روان درمانی کلیک کنید.

درمان طرحواره نقص و شرم

طرحواره نقص و شرم مشکلات بسیاری را در روابط اجتماعی و سلامت روحی فرد ایجاد می‌کند و به همین خاطر بهتر است برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید. با توجه به اینکه طرح‌واره‌ها عمیق‌ترین باورها در شخصیت هر فرد هستند، معمولاً به‌سختی می‌توان بدون کمک گرفتن از متخصصین روانشناسی آن‌ها را برطرف کرد. به همین خاطر افرادی که درگیر این احساسات هستند احتمالاً متوجه این موضوع شده‌اند که اگرچه بارها تصمیم گرفته‌اند تفکرات و شخصیت خود را تغییر دهند اما هر بار با قرار گرفتن در محیط بر اساس همان طرح‌واره‌ها عمل می‌کنند. ازجمله مهم‌ترین اقدامات برای درمان طرحواره نقص و شرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. مصاحبه با بیمار

اگرچه ممکن است شما نشانه‌های طرحواره نقص و شرم را در خود پیدا کرده باشید بااین‌حال تصمیم‌گیری قطعی راجع به فعالیت این طرح‌واره در ذهن شما باید زیر نظر متخصص روانشناسی صورت بگیرد. به همین خاطر اولین قدم برای درمان این مسئله استفاده از مصاحبه است. در این مرحله درمانگر تلاش می‌کند تا با شنیدن شکایت اصلی بیمار و همین‌طور الگوی رفتارها و تفکرات وی نشانه‌های طرحواره نقص یا هر مشکل دیگری را پیدا کند و به کمک فرد برای درمان آن برنامه‌ریزی نماید. اگر به هر دلیلی احساس می‌کنید نمی‌توانید از جلسات مشاوره حضوری استفاده کنید، می‌توانید با استفاده از مشاوره تلفنی مشکلات خود را با متخصصین در میان بگذارید.

2. آگاهی بخشی و تلاش برای تغییر تفکر

پس‌ازاینکه درمانگر به این نتیجه برسد که فعال شدن طرحواره نقص و شرم دلیل مشکلاتی است که فرد با آن‌ها دست‌به‌گریبان است، ابتدا بینش و آگاهی لازم راجع به این موضوع را به وی خواهد داد و شرایطی که او در آن قرار دارد برایش ترسیم می‌شود. سپس روانشناس تلاش می‌کند تا تغییراتی را در سیستم تفکر فرد ایجاد نماید. اولین قدم و تغییری که باید به آن دست پیدا کند این است که خود را به‌عنوان یک انسان دوست داشته باشد.

افراد درگیر با طرحواره نقص و شرم معمولاً احساس می‌کنند در تمامی زمینه‌ها ضعیف و بی‌ارزش‌اند و دیگران از آن‌ها برتر هستند. درمانگر تلاش می‌کند تا این احساس مطلق بد و بی‌ارزش بودن را از فرد بگیرد و نقاط قوت یا توانایی‌های وی را به او نشان دهد. در این مرحله با استفاده از روش‌های تغییر تفکر به فرد کمک می‌شود تا متوجه این واقعیت شود که دیگران نیز درست مانند او در برخی زمینه‌ها ضعیف عمل می‌کنند اما این موضوع نباید باعث ایجاد این فکر در وی شود که به‌طورکلی ضعیف و بی‌ارزش است.

3. آموزش‌های رفتاری

در کنار ایجاد تغییر در سیستم فکری بیمار، آن‌ها از طریق انجام تکالیف مختلف به‌تدریج رفتارهای جدیدی را جایگزین رفتارهای اشتباه پیشین می‌کنند. برای مثال آن‌ها یاد می‌گیرند تا در روابط اجتماعی خود به شیوه‌ای دیگر رفتار کنند و خود را برابر با سایر افراد بدانند. همچنین اگر واقعاً فرد در برخی مهارت‌ها ضعیف باشد، در طی جلسات درمان و از طریق آموزش‌های رفتاری به او برای برطرف کردن این نقص کمک می‌شود. برای کسب اطلاعات در زمینه طرح‌واره درمان کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه طرحواره نقص و شرم می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

طرح‌واره یعنی چه؟

به طور کلی به عمیق‌ترین باورهایی که فرد در ارتباط با خود، محیط پیرامون و اطرافیان دارد و براساس آن‌ها رفتار خود را شکل می‌دهد، طرحواره گفته می‌شود.

افراد دارای طرحواره نقص و شرم چه ویژگی‌هایی دارند؟

این افراد خود را بی‌ارزش دانسته و احساس می‌کنند دیگران از آن‌ها بهتر هستند. اعتقاد به چنین نقصی در خود باعث می‌شود تا آن‌ها احساس بی‌ارزشی کرده و تصور کنند دیگران از آن‌ها برتر هستند.

برای درمان طرح‌واره نقص و شرم چه باید کرد؟

با توجه به اینکه طرح‌واره‌ها عمیق‌ترین لایه باورهای فرد هستند، شما به‌تنهایی نخواهید توانست آن‌ها را از بین ببرید. به همین خاطر بهتر است درصورتی‌که نشانه‌های وجود این طرح‌واره را در خود یا هر یک از اطرافیانتان می‌بینید برای درمان از یک روانشناس کمک بگیرید.

منبع: طرحواره نقص و شرم | ریشه ها و نشانه ها

(0) نظر

برنامه ریزی برای کنکور 1402 | آموزش نحوه برنامه ریزی کنکور

جمعه بیست و پنجم 1 1402

برنامه ریزی برای کنکور اولین پله موفق شدن در این آزمون است. اگر شما هم جزء دانش‌آموزانی هستید که قرار است به‌زودی در کنکور شرکت کنید باید خودتان را برای این رقابت آماده کنید. حتماً هم این را می‌دانید که برای موفقیت در کنکور سراسری باید خوب درس بخوانید؛ و البته که خوب درس‌خواندن نیاز به یک برنامه خوب دارد. به همین خاطر اگر می‌خواهید در این آزمون موفق باشید قبل از هر چیز باید با اصول برنامه‌ریزی تحصیلی آشنا شوید. دوره‌کردن درس‌ها، خلاصه‌برداری، تست‌زدن در زمان‌های مناسب و همین‌طور انعطاف‌پذیری برنامه از مهم‌ترین نکاتی هستند که باید رعایت کنید. ما در این مطلب سعی می‌کنیم تا کمی بیشتر راجع به برنامه ریزی برای کنکور صحبت کنیم.

منبع: برنامه ریزی برای کنکور 1402 | آموزش نحوه برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی برای کنکور

کنکور، یکی از بزرگ‌ترین رقابت‌هایی است که ما در زندگی آن را تجربه می‌کنیم. برای ورود به دانشگاه، درس‌خواندن و تبدیل‌کردن خودمان به یک نیروی متخصص اول باید از سد کنکور رد شویم. همان‌طور که گفتیم اولین قدم برای اینکه بتوانیم این مرحله از زندگی را با موفقیت پشت سر بگذاریم برنامه ریزی است. بدون برنامه شما در حقیقت نقشه‌ای برای مسیرتان ندارید.

به همین خاطر دیر یا زود به جایی می‌رسید که احساس می‌کنید شرایط آن‌طور که باید پیش نمی‌رود. ممکن است مطالب درسی را با هم قاطی کنید؛ بعضی‌ها را فراموش کنید؛ و یا بدتر از همه اصلاً نتوانید بعضی از منابع را تمام کنید. به‌علاوه داشتن یک برنامه خوب باعث می‌شود شما آرامش روانی بیشتری را هم تجربه کنید. وقتی ما برنامه داشته باشیم اوضاع برایمان قابل‌پیش‌بینی‌تر خواهد بود. همین باعث می‌شود خیلی از اضطراب‌ها را تجربه نکنیم.

در برنامه ریزی برای کنکور به این نکات توجه داشته باشید

اینکه برای خودتان یک برنامه بنویسید ساده‌ترین بخش کار است. اما یادتان باشد که هر برنامه‌ای شما را به هدفتان نمی‌رساند. برنامه‌های اشتباه درست به همان اندازه به شما ضرر می‌زنند که برنامه نداشتن خواهد زد. به همین خاطر بهتر است بعضی نکات را در برنامه‌ریزی‌هایتان در نظر داشته باشید.

 با یک برنامه سبک شروع کنید

یادتان باشد که سنگ بزرگ علامت نزدن است. خیلی‌ها در اولین قدم و وقتی با حجم درس‌ها روبه‌رو می‌شوند دچار استرس خواهند شد. ممکن است شما نگران این باشید که اگر با یک برنامه سبک شروع کنید نمی‌رسید همه کتاب‌ها را بخوانید. یا شاید بخواهید یک برنامه کمال‌گرایانه برای خودتان بریزید. اما تجربه نشان می‌دهد این کارها عاقبتی به غیر از شکست ندارند.

اولین قدم در برنامه ریزی برای کنکور این است که شما توانایی‌هایتان را در نظر بگیرید. وقتی برنامه‌ای بریزید که از توان شما برای درس‌خواندن سنگین‌تر باشد دیریازود از انجام‌دادن آن خسته می‌شوید. و در نتیجه احساسات منفی مثل ناتوانی، از دست دادن اعتمادبه‌نفس و شکست‌خوردن به سراغتان می‌آید. همین احساسات هم باعث می‌شود که انگیزه‌تان را برای درس‌خواندن از دست بدهید. پس در اولین قدم سعی کنید درست به‌اندازه توانایی و عادت‌های درسی‌تان برنامه بریزید. پس از مدتی می‌توانید به آرامی حجم مطالبی که می‌خوانید و ساعت مطالعه‌تان را بیشتر کنید.

 برنامه ریزی برای کنکور باید منعطف باشد

هرگز نباید برای همه ساعت‌های روز و هفته خود برنامه بریزید! یادتان باشد که جایی را برای اتفاقات غیرمنتظره خالی کنید. برای مثال ممکن است یک روز بیمار شوید و نتوانید درس بخوانید. پس برنامه هفتگی شما باید زمان‌های خالی داشته باشد که در آنها بتوانید قسمت‌های عقب‌افتاده را جبران کنید. اگر هم همه چیز طبق برنامه پیش رفت شما ضرر نخواهید کرد. می‌توانید زمان‌هایی را به که به این قسمت اختصاص داده‌اید برای دوره‌کردن و تثبیت مطالب یا حتی پیش رفتن و جلو انداختن برنامه‌تان استفاده کنید.

 اهمیت استراحت و تفریح

یک اشتباه بسیار رایج این است که ما در سال کنکور تفریح و استراحت را به صفر می‌رسانیم. در حقیقت بیشتر ما فکر می‌کنیم اگر این کار را نکنیم زمان کافی برای خواندن همه مطالب نخواهیم داشت. شاید این مسئله در ظاهر درست به نظر برسد. و البته در کوتاه‌مدت هم شما را به خواسته‌تان خواهد رساند. اما مطمئن باشید که در بلندمدت از این قانون آسیب خواهید دید.

روان ما به این شکل طراحی شده که برای سلامتش به تفریح نیاز دارد. در حقیقت تفریح‌کردن باعث می‌شود شما انرژی کافی برای ادامه فعالیت‌هایتان را پیدا کنید. در کنار تفریح، خواب کافی هم از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کنید. در طول خواب علاوه بر اینکه شما خستگی در می‌کنید سلول‌های مغزی مطالب خوانده شده را مورد بررسی قرار خواهند داد؛ و در حقیقت در این زمان تثبیت مطالب اتفاق می‌افتد. اگرچه ما هم قبول داریم که در سال کنکور باید زمان بیشتری را صرف هدفتان کنید و کمتر به تفریح و استراحت بپردازید؛ اما یادتان باشد به صفر رساندن این مسائل اصلاً تأییدشده نیست. درست مانند هر موضوع دیگری در این شرایط نیز حفظ تعادل اهمیت بسیاری دارد.

 فقط روبه‌جلو حرکت نکنید

اگر مطالبی که خوانده‌اید را مرور نکنید همه آنها فراموش خواهند شد. پس این نکته را هم به خاطر داشته باشید که در برنامه ریزی برای کنکور نباید فقط روبه‌جلو حرکت کنیم. بعضی‌ها فکر می‌کنند هدف اصلی در برنامه‌ریزی تنها تمام‌کردن کتاب‌ها است؛ و در نتیجه اصلاً به مرور مطالب فکر نمی‌کنند. گروه دیگری هم هستند که معتقدند بعد از اینکه حداقل یک‌بار کتاب‌ها را کامل تمام کردند می‌بایست به سراغ مرور بروند. اما هر دوی این باورها اشتباه است.

اولاً همان‌طور که گفتیم مرورنکردن باعث می‌شود مطالب را فراموش کنید. در نتیجه این وضعیت فرقی با نخواندن مطالب ندارد. ثانیاً اگر مرور را به یک زمان دور موکول کنید حجم بالایی از مطالب از ذهنتان پاک می‌شود. و در نتیجه باید زمان نسبتاً زیادی برای یادآوری و تثبیت مطالب بگذارید. پس بهتر است در زمان‌های مشخص به عقب برگردید و پس از مرور و تثبیت مطالب مجدداً به سراغ پیشروی بروید.

 هدف‌گذاری داشته باشید

یک برنامه زمانی شما را به هدف می‌رساند که هدفی وجود داشته باشد. پس فکر نکنید برنامه ریزی برای کنکور تنها این است که ساعت‌هایتان را در روز، هفته و ماه پر کنید. ساعت‌های درسی شما و حجم مطالبی که در هر روز می‌خوانید باید کاملاً کنترل شده باشد. بهترین راه برای رسیدن به این مسئله این است که از آخر به اول بیایید. ابتدا مشخص کنید هر کتاب چند صفحه است و چند ماه فرصت دارید؟

یک ضرب و تقسیم ساده به شما خواهد گفت که در هر ماه می‌بایست چقدر از هر کتاب را بخوانید. وقتی متوجه حجم مطلبی که باید در یک ماه بخوانید شدید، همین کار را برای هفته‌ها و روزها هم انجام بدهید. با این روش شما حجم مطالبی که باید بخوانید را به‌درستی در برنامه‌تان پیدا خواهید کرد. در نتیجه احتمال اینکه در آینده با مشکلاتی مثل تمام‌نکردن مطالب روبه‌رو شوید کمتر خواهد بود.

 وضعیتتان را ارزیابی کنید

زمان‌هایی را به ارزیابی برنامه‌تان اختصاص بدهید. برای مثال می‌توانید آخر هفته و آخر ماه را برای این کار تعیین کنید. با دقت بررسی کنید که آیا به هر چیزی که می‌بایست در این هفته یا ماه می‌رسیدید رسیده‌اید؟ چه نکاتی را بهتر است در برنامه هفته آینده‌تان لحاظ کنید؟ نقاط ضعف و قوت برنامه‌تان چه بوده است؟ این کار به شما کمک می‌کند قبل از اینکه دیر بشود جلوی بعضی از اشتباهات را بگیرید. اگر در نحوه برنامه‌ریزی‌تان مشکلی وجود دارد که به تنهایی نمی‌توانید آن را حل کنید بهتر است از یک مشاور متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 تست‌زدن را جدی بگیرید

سؤالات کنکور در همه مقاطع تستی هستند. این در حالی است که ما در تمامی امتحان‌هایی که داده‌ایم از سؤالات تشریحی استفاده شده است. به همین خاطر بسیاری از دانش‌آموزان راهکار تستی خواندن مطالب و جواب‌دادن به سؤالات چهارگزینه‌ای را نمی‌دانند. تنها راه برطرف‌کردن این مشکل این است که در طول سال تست‌زدن را جدی بگیرید.

از کتاب‌های کمک‌درسی که در بازار وجود دارند و همین‌طور آزمون‌های آزمایشی کمک بگیرید. مطمئن باشید بهترین راه برای یادگرفتن این موضوع، تمرین کردن آن است. هرچقدر بیشتر این کار را انجام بدهید راه و روش تستی خواندن و همین‌طور حل‌کردن تست‌ها را بهتر یاد خواهید گرفت.

برنامه ریزی برای کنکور و اهمیت مشاوره

کنکور رقابتی است که حداقل برای یک سال زندگی شما را درگیر خودش می‌کند. و همان‌طور که احتمالاً می‌دانید زندگی شما در تمامی ابعاد آن، درگیر کنکور می‌شود. شما علاوه بر اینکه نیاز دارید راه و روش درست درس‌خواندن و مرورکردن را یاد بگیرید، باید راه‌های حفظ انگیزه، مراقبت از سلامت روحی، متعادل نگه‌داشتن سایر بخش‌های زندگی و بسیاری از چیزهای دیگر را یاد بگیرید. به عبارتی باید بگوییم شما نیاز دارید که سبک زندگی خودتان را به طور کامل تغییر بدهید. برای رسیدن به این هدف بهترین راه این است که از یک مشاور متخصص کمک بگیرید.

مشاورین با توجه به اطلاعاتی که راجع به ساختار مغز و روش‌های یادگیری دارند به‌خوبی می‌توانند اصول صحیح درس‌خواندن و یادگرفتن مطالب را به شما آموزش بدهند. به‌علاوه آنها با توجه به تخصص و تجربه‌ای که دارند به‌خوبی می‌توانند به شما برای حفظ روحیه و انگیزه‌تان کمک کنند. یکی دیگر از نقاط قوت کمک‌گرفتن از مشاورین این است که آنها می‌توانند استعدادهای شما را مشخص کنند. در نتیجه شما برخلاف بسیاری از دانش‌آموزان دیگر دچار سردرگمی بابت انتخاب رشته و مسیر زندگی نخواهید شد. پس اگر می‌خواهید سال کنکورتان را با موفقیت پشت سر بگذارید بهتر است کمک‌گرفتن از مشاورین متخصص را در اولویت برنامه‌هایتان قرار بدهید.

برای دریافت مشاوره در زمینه برنامه ریزی برای کنکور می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

در برنامه ریزی برای کنکور باید چقدر به ساعات مطالعه توجه کنیم؟

ساعت مطالعه شما برای کنکور عددی نیست که از قبل مشخص باشد. شما باتوجه‌به شرایط و توانایی خودتان می‌بایست یک عدد را در نظر بگیرید. سپس سعی کنید به‌مرور این مقدار را افزایش بدهید.

منبع: برنامه ریزی برای کنکور 1402 | آموزش نحوه برنامه ریزی کنکور

(0) نظر

برخورد با شخصیت مرزی

سه شنبه پانزدهم 1 1402

برخورد با شخصیت مرزی نیازمند آگاهی از این اختلال است. کسانی که به این اختلال مبتلا هستند هیجانات و احساسات خود را با شدت بالاتری بروز می‌دهند. این افراد به عبارتی روی یک میله باریک در حال حرکت هستند که هر لحظه ممکن است از یک سمتی به پایین پرتاب شوند. برای برخورد با این افراد باید در ابتدا ویژگی های فرد را به خوبی بشناسید. مهم ترین علائمی که ار این افراد می‌توانید ببینید، روابط ناپایدار، هویت مشکل دار و خلق بی ثبات است. زمانی که به اطلاعات کافی از این اختلال دست پیدا کردید، از روانشناس برای اقدام به برخورد کمک بگیرید. روانشناس بر اساس شخصیت فرد راهکارهایی را به شما آموزش خواهد داد.

منبع: برخورد با شخصیت مرزی

برخورد با شخصیت مرزی

افراد مبتلا به شخصیت مرزی با نشانه هایی روبرو هستند که باعث اختلال در روابط می‌شود. این افراد در هویت خود اختلال دارند. روابط ناپایداری دارند. از رها شدن هراس دارند. بسیار زیاد به خودکشی و خود زنی فکر می‌کنند. با این تفاصیل رابطه با این افراد بسیار دشوار می‌شود. برخورد با شخصیت مرزی کار هر کسی نیست. فردی که با چنین شخصیتی روبرو است باید در وهله اول اطلاعات کافی از این بیماری کسب کند. سپس از درمانگر یا روانشناس کمک بگیرد.

معمولا برخورد با شخصیت مرزی با چالش هایی روبرو است و هر فردی توانایی روبرویی با این اشخاص را ندارد. به همین دلیل است که کمک از روانشناس مهم ترین اقدام برای برخورد با این افراد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه برخورد با شخصیت مرزی با روانشناسان آواژه در ارتباط باشید.

اختلال شخصیت مرزی چیست؟

رفتار افراد با شخصیت مرزی بسیار هیجانی است. این افراد با کوچکترین اتفاقی تغییر پیدا می‌کنند. افکار خودکشی بسیار زیادی دارند. معمولا در روابط خود احساس پوچی می‌کنند. این افراد احساسات عجیبی از خود نشان می‌دهند و به خود آسیب وارد می‌کنند. به سختی رفتارهای خود را کنترل می‌کنند. در ادامه نشانه های بارز اختلال شخصیت مرزی را نام برده ایم.طرد نشدن بسیار تلاش می‌کنند.اواخر نوجوانی اختلال افراد بروز پیدا می‌کند. بسیار تکانشی و تهاجمی رفتار می‌کنند.

در تصمیمات و رفتارهای این افراد بی ثباتی نمایان است.

 روی خود کنترلی ندارند.

بدون قصد و فکر رفتار می‌کند.

 در روابط میان فردی بی ثبات و بسیار پر تنش هستند.

دائما در حال تغییر افراد هستند.

 هویت نا پایدار و نا متعادل دارند.

رفتارهای پرخطر و تکانشی در این افراد وجود دارد.

نحوه و چگونگی برخورد با شخصیت مرزی

برخورد با شخصیت مرزی کار آسانی نیست. به دلیل اینکه این افراد نا امید، بی احساس، خشمگین، بی انگیزه، پر تنش و بی ثبات هستند، رابطه و برخورد با آنها کار سختی است. رفتارهای این افراد باعث فروپاشی زندگی زناشویی و روابط می‌شود. اما با آگاهی از روش برخورد با شخصیت مرزی تا حدودی می‌توان با این افراد ارتباط برقرار کرد. در ادامه در رابطه با نحوه برخورد با شخصیت مرزی توضیح داده‌ایم. کمک بگیرید

مهم ترین اصل برای نحوه برخورد با شخصیت مرزی کمک از روانشناس است. این اختلال بسیار جدی است. زیرا فرد از خود رفتارهای نامعقولی بروز می‌دهد که نیاز به کمک متخصص دارد. زندگی با این افراد بسیار سخت و آراد دهنده است. بنابراین کمک از رونشناس مهم ترین اقدام جهت بهبود روابط است.

 در برخورد با شخصیت مرزی حامی باشید

افراد مبتلا به این اختلال نیز مانند تمامی افراد نیازمند حامی خوب هستند. در ابتدای درمان لازم است در تمامی مراحل فرد مبتلا را حمایت کنید. بنابراین برای برخورد با شخصیت مرزی لازم است تا حمایت کننده باشید.

 اطلاعات خود را افزایش دهید

در مرحل بعدی از برخورد با شخصیت مرزی، باید راجب این اختلال اطلاعات خود را افزایش دهید. باید به درک دقیقی از مشکلات و نشانه های این اختلال برسید. تا زمانی که به اطلاعات دقیقی از این اختلال نرسید نمی‌دانید که چگونه باید با این افراد برخورد کنید. برای آگاهی و افزایش اطلاعات از کتب و روانشناس کمک بگیرید.

 رابطه سالم با این افراد برقرار کنید

یکی از راه های برخورد با شخصیت مرزی، ارتباط سالم با این افراد است. زمانی این رابطه سالم و قوی می‌شود که احساسات خوب و مثبتی را افراد با یکدیگر داشته باشند. با این افراد خوش بگذرانید، چالش های سالمی را تجربه کنید. با این روش احساس خوبی را در فرد مبتلا به شخصیت مرزی القا می‌کنید.

 در برخورد با شخصیت مرزی برای احساسات آنها ارزش قائل شوید

افراد مبتلا به این اختلال معمولا در برخی شرایط احساسات شدید تری از خود بروز می‌دهند. بنابراین اطرافیان فکر می‌کنند که این افراد در بروز احساسات اغراق می‌کنند. باید بر اساس احساسات این افراد درک شوند.

 نقاط قوت این اشخاص را بشناسید

افراد مبتلا به این اختلال به دلیل مشکل در هویت و خودپنداره مشکل از خود مطمئن نیستند. به همین دیل برای برخورد با شخصیت مرزی سعی کنید استعدادها، نقاط قوت و ویژگی های مثبت این افراد را شناسایی کنید. با این کار رفتار افراد مبتلا به شخصیت مرزی را تقویت خواهید کرد.

یکی از روش های برخورد با شخصیت مرزی، ایجاد حس مسئولیت پذیری در این افراد است. به همین دلیل برای این افراد باید مسئولیت هایی ایجاد کرد. مثلا یکی از کارهای خانه را به او بسپارید. یا خرید های خانه را برای او در نظر بگیرید. با ایجاد حس مسئولیت پذیری فرد را تشویق کنید.

 تهدید های فرد را برای خودکشی نادیده نگیرید

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی افکار خودکشی و خودزنی دارند. معمولا هم با حرف های خود دیگران را نسبت به افکار خود آگاه می‌کنند. این تهدید ها و صحبت ها را جدی بگیرید. این افراد از سر شوخی و یا مسخره بازی حرف خودکشی نمی‌زنند. در چنین وضعیتی حتما از روانپزشک کمک بگیرید.

کلام آخر

عدم بهبودی افراد مبتلا به شخصیت مرزی مساوی با آسیب به خود است. زمانی که این افراد تحت درمان قرار نگیرند با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد. برخورد با شخصیت مرزی نیز نیاز به آگاهی و کسب اطلاعات در رابطه با رفتار این افراد است. زمانی که با فرد مبتلا به شخصیت مرزی در رابطه باشید با شرایط نامساعد و پر چالشی روبرو هستید. در صورت ادامه رابطه بهتر است با روانشناس نحوه برخورد با شخصیت مرزی را بشناسید.

مرکز مشاوره آواژه به صورت تلفنی و حضوری در زمینه فوبیای حیوانات به مراجعان مشاوره می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه برخورد با شخصیت مرزی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

منبع: برخورد با شخصیت مرزی

(0) نظر

کنترل خشم در زندگی | راه های کنترل خشم چیست

دوشنبه هفتم 1 1402

کنترل خشم در زندگی از جمله مهارت هایی است که باید آن را تمرین کنیم. خشم هیجانی است که همه ما با آن مواجه می‌شویم. اگرچه میزان عصبانیت ما باتوجه‌به سبک شخصیتی و شرایطی که در آن زندگی می‌کنیم بسیار متفاوت از دیگران است، بااین‌حال هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که تابه‌حال خشمگین نشده است. اما نکته مهم این است که خشم در زندگی می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری مثل ناراحت کردن دیگران و همین‌طور آسیب جسمی و روحی برای خودمان را به دنبال داشته باشد.

به همین خاطر بسیار مهم است که برای کنترل خشم تان با دلایل بروز آن آشنا بشوید. و همین‌طور راهکارهایی برای مدیریت آن پیدا کنید. روان‌شناسان معتقدند ترک‌کردن محیط یا استفاده از تمرین‌های آرام‌سازی از جمله مهم‌ترین راهکارها برای کنترل خشم در زندگی هستند. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که کمک‌گرفتن از یک مشاور می‌تواند راه بسیار مناسبی برای مدیریت و کنترل خشم شما باشد.

منبع: کنترل خشم در زندگی | راه های کنترل خشم چیست

اهمیت کنترل خشم در زندگی

در زندگی هرکدام از ما اتفاقاتی پیش می‌آید که باعث خشم و عصبانیتمان می‌شود. ممکن است احساس کنید یک نفر با شما رفتار خوبی نداشته یا شاید از اینکه دیگران نسبت به قوانین و مسائل اجتماعی بی‌توجه هستند عصبانی شده باشید. به هر دلیلی که دچار عصبانیت شده‌اید باید این را بدانید که خشم یک احساس طبیعی درون همه ما است.

اما نکته مهم این است که شما باید بتوانید خشم را هم مثل هر هیجان دیگری در زندگی تحت کنترل در بیاورید. اگرچه خشم طبیعی است اما ابراز بیش از حد آن می‌تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد.

پیامدهای عدم کنترل خشم چیست؟

خشمگین شدن به خودی خود رخ نمی‌دهد. بلکه خشم ریشه در افکار و باورهایمان به رویدادها و افراد دارد. بنابراین شما در ارتباط به خود و محیط تان دچار احساس خشم می‌شوید. عدم کنترل خشم پیامدهای ناگواری می‌تواند برای شما داشته باشد. و از طرفی سرکوب و انکار آن نیز به خودتان آسیب می‌زند. در ادامه پیامدهای عدم کنترل خشم را بررسی کرده‌ایم.

 عدم کنترل خشم و آزاردادن خود و دیگران

حتماً خودتان هم متوجه شده‌اید که اولین و بدترین آسیب خشم ناراحت کردن دیگران و همین‌طور خود ما است. دیگران معمولاً قضاوت خوبی راجع به افراد پرخاشگر ندارند. و به همین خاطر ممکن است از شما فاصله بگیرند؛ یا بسیاری از روابط خود را به دلیل پرخاشگری از دست بدهید.

اما مهم‌تر از این موضوع این است که خشم به خود شما نیز آسیب می‌زند. شما علاوه بر اینکه با رنجاندن دیگران خود را درگیر تنهایی می‌کنید احتمالاً احساساتی مثل عذاب وجدان و ناراحتی از رفتار اشتباهتان را نیز تجربه خواهید کرد. در حقیقت می‌توان گفت شما با پرخاشگری شرایط روحی خود و دیگران را منفی می‌کنید.

 عدم کنترل خشم و ناتوانی در تصمیم‌گیری صحیح

کیفیت زندگی هرکدام از ما به تصمیم‌هایی که می‌گیریم بستگی دارد. حتماً این را هم می‌دانید که تصمیم‌گیری درست بیش از هر چیز به آرامش و تمرکز نیاز دارد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که بر سر هر موضوع کوچکی درگیر خشم می‌شوید به احتمال زیاد متوجه این موضوع شده‌اید که خشمتان مانع تصمیم‌گیری درست می‌شود. در حقیقت هنگامی که هیجان‌زده یا عصبانی هستیم ممکن است تصمیم‌هایی بگیریم و دست به کارهایی بزنیم که بعداً باعث پشیمانی ما بشود.

 عدم کنترل خشم و بیماری‌های جسمی و روحی

امروزه متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که خشم و عصبانیت تأثیر بسیاری در سلامت جسم و روان ما دارد. تحقیقات نشان می‌دهد درگیری با بیماری‌های جسمی و به‌خصوص مشکلات قلبی در شخصیت‌های پرخاشگر بیش از دیگران رخ می‌دهد. به‌علاوه پرخاشگری مشکلاتی مثل تنها شدن و انزوای اجتماعی را به دنبال می‌آورد که می‌تواند باعث بروز بیماری‌های روحی به‌خصوص افسردگی شود.

دلایل بروز خشم چیست؟

ما نمی‌توانیم یک دلیل مشخص برای احساس خشم در زندگی پیدا کنیم و معتقد باشیم که این موضوع باعث عصبانیت همه آدم‌های کره زمین است. به‌علاوه خشم موضوعی است که از تمامی جنبه‌های فیزیولوژیک، اجتماعی و روانی ما تأثیر می‌پذیرد. به همین خاطر صحبت‌کردن از دلایل خشم کار بسیار سختی است. بااین‌حال بعضی از عواملی که می‌توانیم مطمئن باشیم روی احساس خشم ما تأثیر دارند به شرح زیر هستند.

 شرایط جسمانی

وضعیت فیزیولوژیک شما تأثیر بسیاری روی تجربه عصبانی شدن دارد. در مغز همه ما قسمت‌هایی وجود دارند که مسئول ایجاد احساس عصبانیت هستند. درعین‌حال قسمت‌های دیگری نیز وجود دارند که وظیفه کنترل و مدیریت خشم را برعهده دارند. کارکرد نامناسب هر یک از این بخش‌ها می‌تواند باعث بروز عصبانیت در فرد باشد. به‌علاوه تحقیقات نشان داده است که میزان هورمون‌های بدن و به‌خصوص تستوسترون نیز می‌تواند تأثیر بسیار مهمی روی میزان پرخاشگری داشته باشد.

  افکار و باورهای فرد

چه چیزی باعث می‌شود که یک نفر از موضوعی ناراحت و عصبانی شود و دیگری با همان مسئله به‌راحتی کنار بیاید؟ روان‌شناسان معتقدند مهم‌ترین عامل در این زمینه افکار و باورهای ما هستند. در حقیقت این که شما چه برداشتی از یک موقعیت می‌کنید تأثیر بسیاری روی احساس شما خواهد داشت. ما معمولاً وقتی یک موقعیت را ناعادلانه می‌دانیم دچار خشم خواهیم شد.

 الگوها و نظام اجتماعی

پرخاشگر بودن یک نفر تا حد زیادی به الگوهایی که در زندگی داشته نیز بستگی دارد. اگر ما در محیطی زندگی کنیم که همه پرخاشگر هستند یا باورهایی وجود داشته باشد که به شما اجازه ابراز خشم را بدهد طبیعتاً رفتارتان متفاوت از زمانی خواهد بود که در یک محیط آرام یا جایی که صبر را تشویق می‌کند زندگی کنید.

 تجربیات گذشته

این که هرکدام از ما چه خاطراتی از لحظه‌های عصبانیتمان داشته باشیم تأثیر بسیاری روی پرخاشگری‌مان خواهد داشت. روان‌شناسان رفتارگرا معتقدند اگر فرد توانسته باشد با عصبانیت به چیزی که می‌خواسته دست پیدا کند با احتمال بیشتری این رفتار را در آینده هم تکرار خواهد کرد. درعین‌حال اگر شما به خاطر عصبانیت و رفتار بدتان تنبیه شده باشید احتمال کمتری برای تکرار این رفتار وجود خواهد داشت.

راهکارهایی برای کنترل خشم

 دلایل را پیدا کنید

همیشه پیداکردن دلیل یک مشکل به این معنی است که شما نصف راه را برای حل‌کردن آن رفته‌اید. وقتی ما بدانیم چه چیزی در حال به‌هم‌ریختن شرایط است طبیعتاً کنترل بیشتری روی محیط خواهیم داشت. پس در اولین قدم سعی کنید دلایل عصبانیتتان را پیدا کنید. برای این کار زمان‌هایی که احساس خشم می‌کنید با دقت شرایط را بررسی کنید.

چه عوامل محیطی شما را ناراحت کرده‌اند؟ در ذهنتان به چه چیزی فکر کردید؟ وقتی در دفعات مختلفی که عصبانی می‌شوید به‌خوبی شرایط را بررسی کنید مشابهت آنها را پیدا خواهید کرد. این موضوع کمکتان می‌کند تا با دلایل اصلی عصبانیتتان آشنا شوید.

 نشانه‌ها را شناسایی کنید

خوب به شرایط جسمی و روحی خودتان دقت کنید. در مواقعی که عصبانی می‌شوید چه نشانه‌هایی را تجربه می‌کنید؟ برای مثال ممکن است بگویید دچار تپش قلب می‌شوید؛ یا شاید بگویید بدنتان داغ می‌شود. یا ممکن است بگویید هر بار احساس می‌کنم یک نفر می‌خواهد به من زور بگوید عصبانی می‌شوم. با دقت در رفتارتان این نشانه‌ها را پیدا کنید.

در مرحله بعدی گوش‌به‌زنگ شروع این علائم باشید. وقتی می‌بینید نشانه‌های عصبانیت در شما شروع شده سعی کنید با استفاده از هر راهکاری که برای خودتان مفید است از پیشرفت این وضعیت جلوگیری کنید. برای مثال شاید برای شما بهتر باشد محیط را ترک کنید؛ به یک پیاده‌روی بروید یا با یک دوست صحبت کنید.

  جرئتمندانه رفتار کنید

ما معمولاً یا عصبانیتمان را بیش از حد نشان می‌دهیم و یا به‌طورکلی سرکوب می‌کنیم. کمتر کسی پیدا می‌شود که بتواند در حد میانه این طیف رفتار کند. اما اگر می‌خواهید خشمتان را کنترل کنید باید قرارگرفتن در این نقطه را یاد بگیرید.

یکی از بهترین راهکارها برای رسیدن به این هدف این است که جرات‌مندانه رفتار کنید. این به معنای آن است که وقتی احساس عصبانیت می‌کنید بدون بی‌احترامی‌کردن به دیگران احساس خود را به آنها بگویید و دلایل‌تان را برایشان توضیح بدهید. این روش به شما کمک می‌کند به جای عصبانیت و بدتر کردن شرایط یا بیشتر کردن مشکلات، به‌خوبی حل مسئله کنید.

 تمرینات آرام‌سازی

تمرین‌های آرام‌سازی مثل ریلکسیشن یا یوگا روش‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند اضطراب و تنش را از خودتان دور کنید. تحقیقات نشان داده است که این تمرینات تا حد زیادی به آرام‌شدن روحیه و همین‌طور دورشدن تأثیرات منفی استرس از سلامت جسم ما کمک می‌کنند. اگر شما هم به دنبال روشی برای آرام‌تر کردن خودتان هستید بهتر است تمرینات آرام‌سازی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

خشم و اهمیت مشاوره

کنترل خشم یکی از مهارت‌های مهم زندگی است که متأسفانه خیلی از ما نداریم. گاهی اوقات ممکن است با استفاده از راهکارهای بالا بتوانیم خشم خودمان را کنترل کنیم. اما در بسیاری از مواقع نیز فرد به‌تنهایی از پس این شرایط برنخواهد آمد. در چنین موقعیتی بهتر است از یک روان‌شناس کمک بگیرید. متخصص به‌خوبی شرایط شما را بررسی کرده و نقاط ضعفتان را پیدا خواهد کرد. سپس با استفاده از تمرین‌های عملی در طول جلسه به شما آموزش می‌دهد که چطور احساساتتان را تحت کنترل در بیاورید.

یکی دیگر از اقدامات روان‌شناسان این است که روی باورهای شما کار می‌کنند. آنها افکاری که باعث عصبانیتتان می‌شود را شناسایی کرده و به شما کمک می‌کنند تا آنها را کنار گذاشته و دیدگاه‌های سالم‌تری را جایگزین آنها کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کنترل خشم می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره فردی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

روش صحیح ابراز عصبانیت چیست؟

در درجه اول بهتر است ابراز نگرانی‌تان را برای زمانی بگذارید که هیجاناتتان کمتر شده باشد. وقتی کمی آرام‌تر شدید بهتر است با رعایت ادب با طرف مقابل صحبت کرده و برای او توضیح دهید که چه چیزی باعث خشم شما شده بود.

منبع: کنترل خشم در زندگی | راه های کنترل خشم چیست

(0) نظر
X