مشاوره روانشناسي آواژه

درباره وبلاگ
موضوعات

مشاوره روانشناسي آواژه

درمان نعوظ | راه های طبیعی برای درمان نعوظ

پنج شنبه یازدهم 12 1401

درمان نعوظ به روش های مختلفی انجام می شود. طبق تحقیقات از هر 10 مرد، یک نفر از این اختلال رنج می‌برد. درک این نکته مهم است که در بیشتر موارد، این بیماری نشانه یک مشکل اساسی دیگر است. بنابراین در هر سنی طبیعی طلقی نمی شود و ممکن است با مشکلات دیگری که در رابطه جنسی تداخل دارند همراه باشد. عدم ایجاد نعوظ در کمتر از 20 درصد مواقع غیرعادی نیست و معمولا نیازی به درمان ندارد. اما به طور کلی در بیشتر مواقع به این معنا می‌باشد که مشکلی وجود دارد و نیاز به درمان است. در این مقاله قصد داریم علائم، علل بروز این بیماری و راه های درمان را به طور کلی بررسی کنیم. برای دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

منبع: درمان نعوظ | راه های طبیعی برای درمان نعوظ

درمان نعوظ

اولین قدم برای درمان نعوظ، علل زمینه ای است. بعد از آن می توان شروع به درمان مناسب کرد. تعدادی گزینه غیر جراحی و جراحی وجود دارد که می تواند کمک کند تا شما عملکرد جنسی طبیعی خود را به دست آورید. در ادامه روش های مختلفی که برای درمان نعوظ به کار برده می شود را شرح داده ایم.

1- آموزش و ارتباطات

آموزش در مورد رابطه جنسی، رفتارهای جنسی و چیزهایی از این قبیل به مرد کمک می کند تا بر اضطراب خود در مورد اختلال عملکرد جنسی غلبه کند. ( در مواردی که شخص در مورد ایجاد رابطه جنسی استرس و اضطراب را تجربه می کند)

از طرفی صحبت با شریک زندگی خود در مورد نیازها و نگرانی ها می تواند، به غلبه بر بسیاری از موانع برای داشتن رابطه سالم کمک کند.

2- درمان نعوظ با دارو

داروهایی مانند سیلدنافیل، واردنافیل یا تادالافیل ممکن است با افزایش جریان خون در آلت تناسلی، به بهبود عملکرد جنسی در مردان کمک کند. کسانی که از داروهای حاوی نیترات، مانند نیتروگلیسیرین استفاده می کنند نباید از این داروها مصرف کنند. ترکیب نیترات و داروهای نام برده شده می تواند باعث کاهش فشار خون شود.

شایع ترین عوارض جانبی این داروها، سوء هاضمه، احتقان بینی، گر گرفتگی، سردرد واختلال بینایی موقت است. بنابراین توصیه می شود به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک از این داروها استفاده نکنید.

3- استفاده از دستگاه مکانیکی

وسایل کمکی مانند دستگاه های خلاء و حلقه های تنگ کننده، به عنوان کمک کننده نعوظ برای برخی از مردان عمل می کند. از این دستگاه ها، می توان با خیال راحت برای درمان علل نارسایی نعوظ استفاده کرد. اما مشکلاتی مانند دست و پاگیر بودن را نیز به همراه دارد.

4- درمان نعوظ به روش تزریق درمانی

در این مرحله پزشک به شما آموزش می دهد که چگونه داروها را مستقیما تزریق کنید تا نعوظ ایجاد کنند. تزریق درمانی، در درمان طیف گسترده ای از مشکلات نعوظ، ناشی از عروق خونی، عصبی و شرایط روانی موثر است. لازم به ذکر است که اگر غیر از دستورالعمل های پزشک و مصرف دوز لازم پیش بروید، نعوظ دردناکی به نام پریاپیسم، که به مدت دو تا سه ساعت طول می کشد رخ می دهد.

5- روانشناسی و درمان جنسی

دلایل روانشناختی ممکن است به درمان نارسایی نعوظ کمک کند. حتی زمانی که یک علت ارگانیک واضح وجود داشته باشد. درمان با یک مشاور می تواند به فرد کمک کند تا احساسات اضطراب، ترس یا گناه را که ممکن است بر اختلال عملکرد جنسی تأثیر بگذارد برطرف کند.

بیماری که مشکلات نعوظ اش دلیل روانشناختی واضحی دارد، باید قبل از انجام هرگونه درمان تهاجمی، مشاوره جنسی درمانی دریافت کند.

6- درمان نعوظ از طریق هورمون

سطوح پایین هورمون ممکن است در مشکل نعوظ نقش داشته باشند. جایگزینی هورمون در قالب ژل های موضعی، کرم ها، چسب، تزریقات و… تنها پس از ارزیابی پزشک استفاده شود.

7- جراحی پروتز

پروتزهای بادی آلت تناسلی در طی جراحی سرپایی کاشته می شوند. این پروتزها بخشی از بدن مرد می شوند که او را قادر می سازند تا هر زمان که می خواهد نعوظ داشته باشد. این عمل جراحی از طریق یک یا دو برش کوچک انجام می شود که عموما به خوبی پنهان هستند.

به طوری که افراد دیگر نمی توانند تشخیص دهند که شما پروتز آلت تناسلی دارید. عوارض بعد از جراحی شایع نیست اما در درجه اول شامل عفونت می باشد. 90 درصد مردانی که این روش درمان را انتخاب کرده اند، رضایت بالاتری نسبت به کسانی که از داروهای خوراکی یا تزریق درمانی استفاده کرده اند دارند.

عواملی که ممکن است مانع درمان نعوظ شوند

1_ بیماری عروقی: خون رسانی به آلت تناسلی ممکن است در نتیجه بیماری عروقی، مسدود یا باریک شود.

2_ اختلالات عصبی: اعصابی که تکانه ها را به آلت تناسلی می فرستند می توانند در اثر سکته مغزی، دیابت یا علل دیگر آسیب ببینند.

3_ حالات روانشناختی: ازجمله استرس، افسردگی، فقدان و اضطراب را شامل می شود.

4_ بیماری های مزمن، برخی داروها و عمل های مربوط به سرطان پروستات، مثانه و روده بزرگ نیز ممکن است از عوامل ایجاد این مشکل باشند.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان نعوظ می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه تماس حاصل نمایید و یا از منوی سایت در قسمت درگاه پرداخت اقدام به رزرو وقت نمایید.

سوالات متداول

درمان نعوظ در چه مواردی باید استفاده شود؟

به ناتوانی در ایجاد و حفظ نعوظ به اندازه کافی برای مقاربت جنسی را، اختلال در نعوظ می گویند. با تشخیص این اختلال توسط متخصص می توایند برای درمان اقدام کنید.

در رسیدن به نعوظ مشکل دارم، چه کاری انجام دهم؟

اگر دچار اختلال نعوظ هستید، به پزشک متخصص مراجعه کنید. با انجام آزمایشاتی مشخص می شود که علت بروز این مشکل چیست. پس از مشخص شدن علت، چندین گزینه درمانی وجود دارد که می توانید انتخاب کنید.

منبع: درمان نعوظ | راه های طبیعی برای درمان نعوظ

(0) نظر

درمان فوبیا ها | بهترین درمان برای فوبی چیست

پنج شنبه یازدهم 12 1401

درمان فوبیا ها با روش های متفاوتی انجام می‌شود. تکنیک های مختلف درمانی با توجه به شخصیت و توان بیمار انجام می‌شود. فوبیا ترس بی منطق و بیمارگونی است که باعث برهم ریختن آرامش اعصاب افراد می‌شود. حیوانات، ارتفاع، رانندگی، مکان های بسته و … ترس های بی منطقی هستند که افراد به دلایل عوامل مختلفی مانند تجربه های تلخ کودکی، تصادف و … به آن دچار می‌شوند. برای رهایی از استرس و حملات پانیک ناشی از فوبیا باید به فکر درمان باشید. روش های مختلفی برای درمان فوبیا ها وجود دارد که طولانی مدت اثرات ناشی از ترس را از بین می‌برد. در ادامه در رابطه با درمان فوبیا ها توضیح داده‌ایم.

منبع: درمان فوبیا ها | بهترین درمان برای فوبی چیست

درمان فوبیا ها

درمان فوبیا ها به نوع فوبی خاصی که افراد دارد صورت می‌گیرد. اما به طور کل درمان همه فوبیاها به یک شکل اما با تکنیک های متفاوت است. روش های درمان برای فوبیا در حیطه روانشناسی به بحث های گسترده ای رسیده است. فوبیا ترس بی منطقی است که بیمارگون و با هراس همراه است. ترس از ارتفاع، ترس از حیوانات، ترس از اتاق تاریک و … به شامل فوبی های مختلف است. برای درمان فوبیا ها اکثر افراد تلاش می‌کنند تا اضطراب و استرس ناشی از فوبی را به کمک روانشناس کنترل و مدیریت کنند. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

فوبیا چیست؟

فوبیا یا ترس به اختلالی مربوط می‌شود که شخص از چیز خاصی هراس دارد. افراد مبتلا به فوبی از ترس غیر منطقی خود آگاه هستند اما توانایی کنترل و مواجه با موضوع ترس خود را ندارند. این افراد با فکر، صدا و مشاهده عکس فوبی خود نیز دچار حملات ترس و اضطراب می‌شوند. شایع ترین نوع فوبی ها شامل ارتفاع، حیوانات، خون، مکان بسته و جراحت است. این اختلال بسیار شایع است و در هر سنی ممکن است بروز پیدا کند. ترس این افراد بیمارگون و غیر منطقی است. اما با کمک روانشناس و درمان فوبیا ها می‌توان آن را کنترل و مدیریت کرد.

علائم افراد مبتلا به فوبیا

برای درمان فوبیا ها ابتدا باید از علائم این افراد اطمینان حاصل کنیم. از کجا باید متوجه این موضوع شویم که فردی مبتلا به فوبی است؟ زمانی که فردی در موقعیتی مانند ارتفاع قرار گرفت و لرزش، تهوع، فریاد و حملات پانیک را در فرد مشاهده کردید متوجه خواهید شد که این فرد به ترس از ارتفاع مبتلا شده است. این افراد از موقعیت های استرس زا فرار می‌کنند و تمام سعی خود را می‌کنند تا در این شرایط قرار نگیرند. علائم این افراد فقط در مواقع حضور در موقعیت خلاصه نمی‌شود و با مشاهده عکس، صدا و فیلم فوبی خود نیز به ترس مبتلا می‌شوند. اما به طور کل علائم فوبیا ها در موارد زیر نشان داده می‌شود.

 • فرد باید به مدت 6 ماه از موضوعات خاصی مانند حیوانات، ارتفاع، خون و … هراس داشته باشد.
 • تنگی نفس
 • تپش قلب
 • اضطراب
 • لرزش
 • غش کردن
 • حملات پانیک
 • از غیر منطقی بودن ترس خود آگاه هستند.
 • فرد از قرار گیری در موقعیت ترس اجتناب می‌کند. مثلا اگر از سگ هراس داشته باشد به خانه دوستانی که از سگ نگهداری می‌کنند نمی‌رود.
 • کودکان نشانه های خود را با بی قراری و تغییرات خلقی نمایان می‌کنند.

دلیل درمان فوبیا ها چیست؟

زندگی با فوبی چه مشکلی دارد که باید به درمان آن بپردازیم؟ اصلا چه لزومی برای درمان فوبیاها است؟ درمان فوبیاها از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلا اگر فردی از ارتفاع ترس داشته باشد از پل عابر پیاده عبور نمی‌کند. از پنجره اتاق به بیرون نگاه نمی‌کند. سوار هواپیما نمی‌شود و زندگی فرد به طور کل در موقعیت های مختلف مختل می‌شود. اما برخی افراد با این ترس خود مقابله می‌کنند و ضرورتی برای درمان نمی‌بینند.

درمان فوبیا ها به دلیل اینکه باعث ایجاد خلل در زندگی روزمره می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلا فردی که از گربه می‌ترسد به خیابان و پارک قدم بر نمی‌دارد. و در مکان هایی که گربه وجود دارد (رستوران های سقف باز) حضور پیدا نمی‌کند. این افراد ارتباط خود را با دوستانی که گربه دارند قطع می‌کند و به منزل آنها نمی‌رود.

دلایل زیادی برای درمان فوبیا ها وجود دارد که اصلی ترین آنها را می‌توان فراگیر بودن ترس های مرضی نامید. در صورتی که برای درمان اقدامی نکنید این ترس ها گسترش پیدا می‌کند و مسائل مختلفی را به مرور در بر خواهد گرفت. مثلا ترس از عنکبوت به مرور زمان باعث می‌شود ک به تدریج از مشاهده فیلم، شنیدن نام عنکبوت و تصویر آن دچار هراس و وحشت می‌شود. علاوه بر این ترس از عنکبوت باعث گسترش بیشتر می‌شود و تمام موضوعات مرتبط با عنکبوت را در بر می‌گیرد.

انواع درمان فوبیا ها

شیوه های مختلفی برای درمان فوبیا ها وجود دارد که بنا به پاسخ مراجعه و عملکرد درمانگر انتخاب می‌شود. در ادامه به انواع درمان فوبیا ها اشاره کرده ایم.

1. درمان های رفتاری

درمان های رفتاری شیوه های مهم در درمان فوبیا ها هستندو اکثر روانشناسان و متخصصین در این حوزه برای درمان ترس ها از شیوه های رفتاری استفاده می‌کنند. این تکنیک ها به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند و در دسته پرکار آمد ترین و پر استفاده ترین درمان ها قرار می‌گیرد. بر اساس مشاهدات اکثر رفتارهایی که توسط درمان های رفتاری صورت می‌گیرد موفق بوده و برای طولانی مدت نتایج بدون بازگشتی را به همراه دارد. در ادامه به درمان های رفتاری مختلفی اشاره کرده‌ایم.

غرقه سازی

یکی از روش های درمان فوبیا ها غرق سازی است. درمان رفتاری غرقه سازی فرد را به صورت ناگهانی با ترس مواجهه می‌کند و اجازه فرار و اجتناب از موقعیت به او داده نمی‌شود. اضطراب فرد به شدت بالا می‌رود اما با گذشت مدتی وقتی که متوجه شد موقعیت برای وی ترس و خطری نداشته است اضطرابش کاهش می‌یابد و از بین می‌رود، در نتیجه فوبیای فرد درمان می‌شود. مثلا اگر فردی از سوسک هراس داشته باشد، درمانگر یکباره روی فرد سوسک پرتاب می‌کند، یا او را در اتاق با سوسک رها می‌کند. معمولا مربیان شنا از این روش برای یادگیری و رفع ترس از آب استفاده می‌کنند.

مواجهه سازی

مواجهه درمانی یکی از روش ها برای درمان فوبیا ها است که در دسته درمان های رفتاری قرار دارد. در این روش درمانگر به مراجعه کننده کمک می‌کند تا در مقابل شرایط استرس زا خود را کنترل کند. مواجهه سازی با روش عادت، خاموشی، خودکارآمدی و پردازش اطلاعات انجام می‌شود. در این روش درمانی درمانگر مراجعه کننده را به مرور با موقعیت ترسناک و فوبی مواجهه می‌کند و فرد به تدریج درمان می‌شود.

حساسیت زدایی

یکی از دیگر روش های درمان رفتاری برای درمان فوبیا ها حساسیت زدایی است. در روش حساسیت زدایی ابتدا به فرد آموزش می‌دهند تا با کمک برخی تمرینات به کنترل و مدیریت استرس کمک کند. در مرحله دوم بیمار و درمانگر با کمک هم از موقعیت های ترسناکی که باعث وحشت فرد می‌شود لیست تهیه می‌کنند. شدت و درجه بندی موقعیت ها زمانی که انجام شد درمانگر شروع به درمان می‌کند. فرض کنید فردی از مارمولک هراس دارد و زمانی که اسم او را می‌شنود با شدت کمتری علائم را تجربه می‌کند. و بالاترین شدت تجربه علائم مشاهده حضوری مارمولک است. درمانگر با روش حساسیت زدایی منظم ابتدا به درمان موقعیتی می‌پردازد که فرد استرس کمی را تحمل می‌کند و به مرور به مراحل بالا پیش می‌روند. البته توجه داشته باشید که در هر مرحله زمانی که درمانجو کاملا توانایی کنترل استرس را داشت به مرحله بعدی می‌روند.

واقعیت مجازی

استفاده از واقعیت مجازی روش دیگری برای درمان فوبیا ها با روش درمان رفتاری است. زمانی که امکان حضور با موضوع ترس وجود نداشته باشد از روش واقعیت مجازی استفاده می‌شود. در این شرایط فرد با کمک تکنولوژی با ترس و فوبی خود مواجهه می‌شود و اضطراب خود را کنترل می‌کند. و فرد با استفاده از واقعیت مجازی درمان می‌شود.

2. درمان شناختی – رفتاری

دومین روش موفق در درمان فوبیا ها شناختی رفتاری (CBT) است. در این روش درمانی به مراجعه آموزش داده می‌شود که به ترس های اشتباه خود غلبه کند و تکنیک های مدیریت استرس را آموزش ببیند. خطاها و باورهای اشتباه فرد در این روش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

3. درمان با روانکاوی

سومین روش برای درمان فوبیا ها روانکاوی است. در این روش درمانی که از قدیمی ترین و اولین روش های درمانی است، ناهشیار فرد را مورد بررسی قرار می‌دهند و مسائلی که باعث شده بود فرد از چیزی هراس داشته باشد بررسی می‌کردند. با روانکاوی فرد باید مدت طولانی را تحت نظر روانکاو باشد تا به مرور به ناخودآگاه فرد دسترسی پیدا کند. این روش امروزه برای درمان فوبیا ها انجام نمی‌شود.

4. دارو درمانی

درمان فوبیا ها توسط دارو درمانی نیز انجام می‌شود. پزشکان برای کنترل و مدیریت اضطراب و استرس افراد استفاده می‌شود. اما داروها هرگز قدرت درمان فوبیا ها را ندارند. معمولا دارو درمانی همراه روان درمانی صورت می‌گیرد تا به جواب بهتری برای بهبود برسید.

کلام آخر

ترس از موقعیت های مختلف، ترس از حیوانات و … باعث مختل شدن زندگی روزمره می‌شود. با این وجود حضور شما در تمامی موقعیت ها با استرس همراه است. پس باید به فکر راه درمان اساسی و درست باشید. برای سپری کردن زندگی بدون استرس ناشی از فوبیا باید به دنبال درمان فوبیا ها باشید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری و تلفنی به مراجعان خدمات ارائه می‎دهد. برای‌کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان فوبیا ها می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره استرس با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

منبع: درمان فوبیا ها | بهترین درمان برای فوبی چیست

(0) نظر

ترس از زنبور | علت و درمان زنبور هراسی

دوشنبه هشتم 12 1401

ترس از زنبور یا ملیسوفوبیا (melissophobia)، در واقع به ترس غیرمنطقی، شدید و مداوم از هر نوع زنبوری گفته می‌شود که پاسخ اضطرابی فوری ایجاد می‌کند. همچنین زنبور هراسی یکی از انواع اختلالات فوبیای خاص است که در دسته اختلالات اضطرابی قرار می‌گیرد. عوامل مختلفی مانند تجربه ناگوار، رفتارهای آموخته شده و عوامل فردی می‌تواند در ایجاد این اختلال نقش داشته باشد. این بیماران خود می‌دانند که ترس‌شان منطقی نیست، با این حال قادر به کنترل آن نیستند. خوشبختانه فوبیا درمان پذیر بوده و از روش‌های گوناگونی برای بهبود می‌توان بهره برد. در ادامه به علل، علائم و بهترین راهکارهای درمان فوبی زنبور خواهیم پرداخت.

منبع: ترس از زنبور | علت و درمان زنبور هراسی

ترس از زنبور

شدت ترس از زنبور شامل انواع ترس از زنبور و با هر اندازه ای و… ممکن است بسیار زیاد باشد. و منجر به اضطراب شدید شود. افراد مبتلا به ترس از زنبور، ترسی عمیق و غیرمنطقی از زنبور یا موقعیت‌هایی که در ارتباط با این حیوان است، دارند. با گذشت زمان، دایره این ترس گسترده‌تر خواهد شد. برای مثال فرد از تصویر زنبور یا شنیدن کلمه زنبور نیز خواهد ترسید. به دنبال گسترده شدن ترس، فرد رفتارهای خود را محدودتر می‌کند تا از مواجهه با زنبور اجتناب ورزد.

چه عواملی باعث ایجاد ترس از زنبور می‌شود؟

فوبیای مربوط به حیوانات (ترس از زنبور)، نوع متداولی از هراس‌های خاص است. با این حال، هنوز دقیقا مشخص نیست چه عواملی باعث ایجاد این فوبیا می‌شود. اعتقاد بر این است که عوامل زیر در ایجاد فوبی زنبور نقش دارند.

تجربیات منفی

ترس از زنبور ممکن است به یک تجربه پریشانی یا ناخوشایند مرتبط باشد. به عنوان مثال، مورد حمله زنبور واقع شدن، یا واقعه ای ناراحت کننده که مرتبط با این حیوان بوده است. می‌تواند منجر به ترس از زنبورها شود.

رفتارهای آموخته شده

فرد شاید بر اساس اطلاعاتی که دریافت می‌کند ترس از زنبور را یاد بگیرد. برای مثال مواردی مانند مشاهده ترس والدین از زنبورها یا شنیدن اخبار مربوط به “حمله زنبورها به زنبوردار” به فرد می‌آموزد که برای محافظت از خود، باید از زنبورها فاصله بگیرد.

عوامل فردی

هرکس ترس و اضطراب را به روش خاصی پردازش می‌کند. برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی نسبت به سایرین، آمادگی بیشتری برای واکنش‌های اضطرابی نسبت به مسائل داشته باشند.

یادگیری و اطلاعات

شنیدن، خواندن و دیدن صحنه های خطرناک از زنبورها و یک وضعیت ناگوار، سبب بروز ترس از زنبور خواهد شد. برای مثال: در فیلمی صحنه ای ترسناک از زنبورها را مشاهده کرده اید.

ژنتیک

یکی از عوامل مهم در ایجاد فوبیاها ژنتیک است. ترس از زنبور نیز نوعی فوبیا است که به صورت ژنتیکی در بدن افراد پردازش می‌شود و این ترس را ایجاد خواهد کرد.

علائم و نشانه های ترس از زنبور چیست؟

علائم فوبیای زنبور می‌تواند شامل علائم روانی و جسمانی باشد. در صورتی که تمام این علائم یا برخی از آن‌ها برای حداقل 6 ماه، در فرد باقی مانده باشد، وی دچار اختلال ترس از زنبور یا فوبیای زنبور است.

علائم روانی

 • احساس ترس و اضطراب شدید هنگام فکر کردن یا دیدن زنبورها
 • فرد با توجه به این که از ترس غیرمنطقی خودآگاه است اما احساس اضطراب غیرقابل کنترل دارد
 • اجتناب از موقعیت‌ها و مکان‌هایی که ممکن است در آنجا زنبور وجود داشته باشد
 • ترس از عدم کنترل خود
 • فرار و احساس نیاز به فرار
 • احساس اینکه غرق در استرس هستید اما توانایی کنترل آن را ندارید

علائم جسمانی

 • افزایش ضربان قلب
 • تعریق زیاد
 • لرزش
 • دلهره
 • گرفتگی یا درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • خشکی دهان

ترس از زنبور در کودکان

کودکان به خوبی بزرگسالان، قادر به بیان احساساتشان نیستند. از طرفی ممکن است آن‌ها نام احساسی که تجربه می‌کنند را به خوبی ندانند. علائم ترس از زنبور که در بالا اشاره شد، در کودکان، به صورت بی‌قراری، گریه، بدخلقی و یا سایر علائم دیده می‌شود.

روش‌های درمان ترس از زنبور

ملیسوفوبیا همانند هر فوبیای خاص دیگر به میزان قابل توجهی به رواندرمانی پاسخ می‌دهد. از همین رو اگر ترس از زنبور برای‌تان دردسرساز شده است. و می‌خواهید آن را درمان نمایید، بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید. رویکردهای مختلفی وجود دارد که روانشناسان به کمک آن‌ها در جلسات مشاوره به شما یاری می‌رسانند تا بر ترس خود غلبه کنید. در این میان رویکرد شناختی رفتاری و تکنیک‌های خاص آن نظیر مواجه سازی تدریجی از بیشترین اثربخشی برخوردار است که در ادامه برخی از آن‌ها را به طور مختصر شرح داده‌ایم. برای آشنایی با بهترین روش‌های درمان اضطراب شدید کلیک کنید.

درمان شناختی رفتاری

هدف درمان شناختی رفتاری تغییر شیوه تفکر و رفتار فرد در مورد موضوع ترس از زنبور است. یک متخصص بهداشت روان به واسطه تکنیک‌هایی با فرد همکاری خواهد کرد تا به وی در درک و مدیریت احساس اضطراب کمک کند.

در طول فرآیند درمانی، متخصصان این ایده را در فرد تقویت می‌کنند که ترس از زنبور به طور کلی بی خطر است. همچنین ممکن است تمرینات تنفس و ریلکسیشن را به فرد آموزش دهند تا بتوانند با فوبیای زنبور مقابله کنند.

مواجهه درمانی

مواجهه درمانی یکی دیگر از روش های درمان ترس از زنبور است. همانطور که از نام این روش درمانی پیداست، قرار گرفتن در معرض محرک استرس زا به صورت تدریجی یا یکباره است. هدف مواجهه درمانی این است که فرد با گذشت زمان پاسخ خود را تغییر دهد و به فرد در مدیریت بهتر احساس اضطراب کمک ‌کند. این روش درمانی اغلب با درمان شناختی رفتاری ترکیب می‌گردد.

غرقه سازی از روش‌های درمان ترس از زنبور

در این روش درمانی ترس از زنبور، فرد به طور ناگهانی و یکباره با تعداد زیادی زنبور، مواجه می‌شود. اکثر افراد در این شرایط به دلیل ترسی که احساس می‌کنند می‌خواهند موقعیت را ترک کنند. نکته مهم درمان این است که نباید به فرد اجازه ترک محیط داده شود. باقی ماندن فرد در این شرایط باعث تجربه یکباره اضطراب و درمان خواهد شد.

حساسیت زدایی منظم

عواملی نظیر غیراخلاقی بودن و مشکلاتی نظیر آن، باعث شد تا حساسیت زدایی منظم، بیشتر از غرقه سازی توجه درمانگران را به خود جلب کند. در این روش برای ترس از زنبور به فرد آموزش داده می‌شود. که با استفاده از تکنیک‌هایی نظیر انقباض و انبساط عضلات و یا تکنیک‌های تنفس منظم، اضطرابش را کنترل کند. بعد از یادگیری موفقیت آمیز این مسئله، فرد می‌بایست یک فهرست از عواملی که باعث ترس می‌شوند، به ترتیب اولویت مشخص کند.

در مرحله سوم، درمانگر فرد را با موضوعی که کمترین ترس را در وی ایجاد می‌کرده، مواجه می‌کند. و فرد باید بر اساس تکنیک‌هایی که آموزش دیده، با اضطرابش مقابله کند. هنگامی که وی توانست، اضطرابش را در این مرحله کنترل کند، مرحله بعدی فهرست به وی ارائه می شود. برای آشنایی با جدیدترین روش های درمان استرس کلیک کنید.

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی درمان دیگری برای ترس از زنبور است. استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی در سال‌های اخیر، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در این تکنیک فرد با استفاده از واقعیت مجازی با موضوع ترسش رو‌به‌رو می‌شود. با توجه به امکانات واقعیت مجازی که باعث می‌شوند فرد تصور کند در همان محیط قرار گرفته. وی احساس می‌کند واقعا در میان زنبورها قرار دارد. استفاده از واقعیت مجازی، باعث می‌شود که فرد با امنیت بیشتری با موضوع ترس مواجه شود. تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که استفاده از این تکنولوژی به اندازه مواجهه واقعی سودمند است.

دارو درمانی

داروها معمولاً برای درمان فوبیای خاص استفاده نمی‌شوند. با این حال، در برخی موارد، آن‌ها ممکن است به صورت کوتاه مدت برای کمک به کاهش علائم اضطراب ترس از زنبور کمک کننده باشند. عمدتا از داروهای بنزودیازپین نظیر آلپرازولام و یا لورازپام که نوعی آرام بخش و داروی ضد اضطراب هستند برای افراد مبتلا به فوبی خاص استفاده می‌شود. همچنین داروهای بتا بلوکر، می‌تواند برخی از علائم جسمی مانند فشار خون بالا و ضربان قلب را کاهش دهد.

تکنیک تنفس عمیق

استفاده از تکنیک های تنفس عمیق، آرام سازی و مدیتیشن برای درمان ترس از زنبور تاثیر گذار است. در این روش درمانی، درمانگر به شما کمک خواهد کرد تا تکنیک های تنفس عمیق را آموزش ببینید.

کلام آخر

ترس از زنبور مانند ترس از زنبور اهلی، عسل، وحشی و… امکان دارد که زندگی شما را مختل کند. مثلا زمانی که درخیابان در حال راه رفتن هستید یا به پارک می‌روید استرس تماس با زنبور داشته باشید. با این وجود حضور شما در تمامی موقعیت ها با استرس همراه است. پس باید به فکر راه درمان اساسی و درست باشید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری و تلفنی به مراجعان خدمات ارائه می‎دهد. برای‌کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس از زنبور می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره استرس با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

منبع: ترس از زنبور | علت و درمان زنبور هراسی

(0) نظر

بیماری هیستری | علت، نشانه ها و درمان هیستری

پنج شنبه چهارم 12 1401

بیماری هیستری نوعی اختلال روانی است که در گروه اختلالات اضطرابی قرار دارد. این افراد علائمی از خود نشان می‌دهند که علت پزشکی قابل تشخیصی ندارد. مثلا بدون هیچ مشکلی احساس نابینایی می‌کنند. در صورتی که این نابینایی در جسم آنها نمایان نیست و فقط درون روان خود این احساس را دارند. در این بیماری افراد نشانه هایی مانند درد بدن، حرکات غیر قابل کنترل، استرس، تنش و عدم درک مسائل از خود بروز می‌دهند. افراد با بیماری هیستری دارای شخصیت وابسته، اعتماد به نفس پایین، احساسات ناپایدار، تحریک پذیری و … هستند. برای درمان این افراد از روش های درمان شناختی و دارودرمانی برای کاهش علائم استفاده می‌کنند. در صورت درمان باید از روانشناس و مشاورین متخصص کمک بگیرید.

منبع: بیماری هیستری | علت، نشانه ها و درمان هیستری

بیماری هیستری

اختلال یا بیماری هیستریک در واژه یونان باستان به معنای احساسات و هیجانات غیر قابل کنترل است. در روانپزشکی از واژه هیستری استفاده نمی‌شود، اما در دسته های دقیق تری این بیماری جایگزین شده است. از نظر زیگموند فروید بیماری هیستریک با نشانه های فیزیکی نیست اما رنج درونی و عاطفی است که همه جنسیت ها را با خود درگیر خواهد کرد. که به دلیل آسیب های قبلی به وجود آمده و توانایی برقراری و لذت رابطه جنسی را از افراد می‌گیرد.

منظور از بیماری هیستری حالتی در فرد است که اضطراب به نشانه های بیماری تبدیل می‌شود. مثلا پلیسی که اضطراب زیادی را در ماموریت تحمل کرده است، در نهایت شاید بینایی خود را از دست بدهد. اما این نابینایی به دلیل اضطراب است و از نظر آزمایشگاهی مشکلی در چشم او مشخص نشده است. اما پلیس اصرار دارد که نابینا است و تا زمانی که از ماموریت او را دور نکنند بینایی اش را به دست نمی‌آورد. این بیماری به طور گسترده ای توسط زیگموند فروید و یوزف برویر بررسی شد. در نهایت مطالعاتی در زمینه بیماری هیستریک نوشتند.

علائم افراد دارای بیماری هیستری

افراد مبتلا به بیماری هیستریک همیشه از خود علائمی بروز می‌دهند که در ادامه به این علائم اشاره کرده ایم.

 • احساس درد در قسمت های مختلف بدن
 • اختلال در قدرت تکلم
 • حرکات غر قابل کنترل
 • استرس و تنش
 • عدم درک مسائل منطقی

خصوصیات افراد با بیماری هیستری

افرادی که به بیماری هیستریک مبتلا هستند خصوصیات رفتاری یکسانی با یکدیگر دارند. در ادامه در رابطه با این خصوصیات رفتاری توضیح داده ایم.

1. اعتماد به نفس پایین

بیماری هیستری افراد را با اعتماد به نفس پایینی روبرو می‌کند. این افراد بسیار شکننده هستند و برای هر کاری نیاز به تایید دیگران دارند. برای اینکه از ارزشمندی خود مطلع شوند مداوم از دیگران می‌خواهند که نظرشان را اعلام کنند.

2. شخصیت وابسته

شخصیت های مبتلا به بیماری هیستریک به دیگران وابسته هستند. توانایی انجام امور به تنهایی ندارند و از استقلال فکری برخوردار نیستند. علاقه ای به تصمیم گیری در رابطه با خود ندارند و همیشه منتظر کمک و نظر دیگران هستند.

3. رفتارهای نمایشی

افراد با بیماری هیستری، رفتارهای نمایشی دارند. در مهمانی ها و جمع ها همیشه سعی دارند حرکات نمایشی داشته باشند تا مورد توجه همه قرار بگیرند. این حرکات متفاوت است و از رفتارهای تحسین برانگیز تا حرکات و رفتارهای تند بروز پیدا می‌کند.

4. نیاز شدید به توجه و محبت

افرادی که به بیماری هیستری مبتلا هستند نیاز شدید به توجه و محبت دیگران دارند. آنها از هر رفتار و حرکاتی استفاده می‌کنند تا محبت را از بقیه دریافت کنند. گاهی این افراد شروع به گریه می‌کنند و گاهی با اشاره حرف های خود را بیان می‌کنند. آرایش های غلیظ نیز برای جلب توجه انجام می‌شود. در نهایت برای جلب توجه به هر دری متوسل می‌شوند.

5. هیجان زدگی

افراد با بیماری هیستری حالت هیجان زدگی را تجربه می‌کنند. به صورت متناوب به غم، شادی، بدبینی و خوشبینی دچار می‌شوند.

6. احساسات ناپایدار

احساسات ناپایدار از خصوصیات رفتاری افراد با بیماری هیستریک است. این افراد احساسات سطحی را تجربه می‌کنند و در رابطه با موضوع خاصی هر چند وقت یکبار احساسات متفاوتی را تجربه می‌کنند. افراد با بیماری هیستری احساسات عمیق را تجربه نمی‌کنند.

7. خود محوری

افراد با بیماری هیستری خود محور هستند. این افراد بسیار مهر طلب بوده و از این خصوصیت برای رام کردن دیگران استفاده می‌کند. در واقع بیمار دچار هیستریک با خود محوری با احترام دیگران را استعمار می‌کند.

8. اغراق در بیان مسائل

یکی از خصوصیات افراد با بیماری هیستری، اغراق در رابطه با بیان مسائل است. زمانی که در مورد مسئله ای شروع به صحبت می‌کنند، حسابی به آن آب و تاب می‌دهند و موضوعات را بزرگتر از چیزی که هست بیان می‌کنند. حتی در مواقعی موضوعات بزرگ و پر اهمیت را کم و بی اهمیت جلوه می‌دهند.

9. تلقین پذیری

افراد با بیماری هیستری سریعا همه حرف های دیگران را باور می‌کنند. به راحتی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و فریب اشخاص را می‌خوردند. در این شرایط این افراد خود را از یاد می‌برند.

10. ترس از تنهایی

به دلیل وابستگی زیاد، افراد با بیماری هیستری به ترس از تنهایی مبتلا هستند. در هر حالتی این افراد توانایی تنها ماندن ندارند و به افراد دیگر پناه می‌برند. در نهایت کسانی را پیدا می‌کنند که حاضر باشد با او هم کلام شود.

11. تحریک پذیری

کسانی که به بیماری هیستری مبتلا هستند به سرعت به محرک ها واکنش های تند نشان می‌دهند. سریعا عصبی می‌شوند و از چیزی متنفر می‌شوند.

علت بیماری هیستری

افراد مبتلا به بیماری هیستریک به دلایل متفاوتی به این اختلال دچار می‌شوند. البته که علت این بیماری مشخص نیست و فرد از لحاظ جسمانی سالم است. این افراد تعارضات درونی عمیق دارند که حل نشده باقی می‌ماند. و فرد هیجانات خود را نمی‌تواند تجربه کند. و به جای بروز احساسات، علائم جسمانی از خود نشان می‌دهند. در این شرایط فرد توانایی کنترل خشم خود را ندارد و شاید تشنج و علائم دیگر بیماری هیستریک را نشان دهد. می‌توان علت بیماری هیستری را اضطراب و استرس های کنترل نشده و ناتوانی در بروز هیجانات و احساسات دانست.

شیوع بیماری هیستری

شیوع بیماری هیستری فقط در خانم ها شناسایی شد. اما با گذشت زمان مشخص شد که خانم ها و آقایان هر دو به این اختلال مبتلا می‌شوند. اما شیوع این بیماری در خانم ها بیشتر از آقایان است.

انواع بیماری هیستری

بیماری هیستریک به دو دسته هیستری تجزیه ای و هیستری تبدیلی تقسیم می‌شود. در ادامه در رابطه با این دو نوع بیماری هیستری اشاره کرده ایم.

1. بیماری هیستری تجزیه ای

 • در بیماری هیستری تجزیه ای ساختار شخصیت و حافظه فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
 • نسبت به سایر بیماری های عصبی نادرتر است.
 • در خواب راه می‌روند.
 • چند شخصیتی هستند.
 • دچار ترس و گریز هستند.
 • فراموش کار هستند و حافظه کوتاه مدت شان تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

2. بیماری هیستری تبدیلی

 • عملکرد جسمانی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد شاید تغییر کند.
 • علائم به صورت غیر ارادی بروز داده می‌شود.
 • در بیشتر مواقع بیمار به صدمات جسمانی که در بدنش وجود دارد بی توجه است و نگرانی در رابطه با این موضوع ندارد.
 • نمی‌توان علائم را با شرایط عصب شناختی و شرایط جسمانی دقیق بیان کرد.
 • عوامل روانشناختی و علائم اختلالات با یکدیگر مرتبط هستند.

درمان بیماری هیستری

درمان بیماری هیستریک با روش های متفاوتی بر اساس شخصیت فرد صورت می گیرد. در ادامه در رابطه با روش های درمانی بیماری هیستریک اشاره کرده ایم.

1. روانکاوی

قبل از هر دارودرمانی و روش های دیگر، برای درمان بیماری هیستری روش روانکاوی مورد تائید قرار گرفته و جوابدهی عالی را بر جای گذاشته است. در این روش درمانی، درمانگر با مراجعه به ناهوشیار و گذشته فرد، علت بیماری را کشف می‌کند و به کاهش نشانه ها و علائم می‌پردازد.

2. کنترل استرس

بیماری هیستری در اثر عدم کنترل استرس و اضطراب بوجود می‌آید. با کمک روان درمانگر، فرد بیمار روش های کنترل استرس را آموزش می‌بیند و در نهایت با مدیریت و بروز احساسات و هیجانات از بروز و شدت بیماری هیستری جلوگیری می‌کند. از روش هایی مانند یوگا و مدیتیشن نیز می‌توان برای کنترل استرس استفاده کرد.

3. هیپتوتیزم

یکی از روش های درمانی بیماری هیستری، هیپنوتیزم است. این روش ابتدا برای درمان اختلال هیستریک استفاده می‌شد. در نهایت در سال های بعد روش های درمانی بیشتری برای این اختلال مورد استفاده قرار گرفت.

4. دارو درمانی

اگر درمان های روانشناختی پاسخ مناسبی به کاهش علائم نداد، با دارو درمانی به درمان بیماری هیستری می‌پردازند. البته که دارو درمانی کوتاه مدت است و باید همراه با روان درمانی انجام شود. در این روش درمانی از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی برای کنترل تکانش ها استفاده می‌شود.

5. درمان های دیگر

طرحواره درمانی و درمان های شناختی باعث از بین رفتن علائم بیماری هیستری می‌شود. در برخی از این درمان ها اعتماد به نفس افراد افزایش می‌یابد و فعالیت های ورزشی و متعادلی به او پیشنهاد می‌شود.

کلام آخر

درمان بیماری هیستری فقط و فقط باید توسط روانشناسان متخصص درمان شود. افراد با این بیماری باید تحت نظر متخصص باشند تا به بینش و آگاهی از رفتارهای خود برسند. مرکز مشاوره آواژه به صورت تلفنی و حضوری در زمینه بیماری هیستریک به مراجعان مشاوره می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره درج شده تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بیماری هیستری می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

منبع: بیماری هیستری | علت، نشانه ها و درمان هیستری

(0) نظر

اختلال احتکار | علائم و درمان اختلال احتکار چیست؟

پنج شنبه چهارم 12 1401

اختلال احتکار یا ذخیره سازی در سال 2013 اولین بار در DSM-5 به عنوان اختلال و بیماری نام برده‌شد. این افراد وسایل و اموال خود را با وجود اینکه که نیازی ندارند جمع آوری می‌کنند. به بهانه اینکه شاید یک روزی به دردشان خورد. خانه فرد به مرور زمان بهم ریخته و شلخته می‌شود. به گونه ای که توانایی استفاده از سالن را نخواهند‌داشت. علت این اختلال مشخص نیست اما بیشتر به عوامل ژنتیکی مرتبط می‌باشد. اختلال احتکار به سه دسته احتکار اطلاعات، کتاب و حیوانات تقسیم بندی می‌شود. برای درمان معمولا افراد بالای 50 سال که به بینش رسیده اند اقدام می‌کنند. رفتار درمانی و دارو درمانی به کمک هم برای درمان این افراد استفاده می‌شود

منبع: اختلال احتکار | علائم و درمان اختلال احتکار چیست؟

اختلال احتکار

اختلال احتکار یا اختلال ذخیره سازی تکانشی نوعی الگوی رفتاری است که فرد بیش از حد نسبت به وسایل حساس است و علاقه ای به رها سازی آن ها ندارد. این رفتار به طور اجبار سلامت فرد را با خطراتی روبرو می‌کند. این افراد با اختلال در کار، اختلال در عملکرد، مشکلات اقتصادی و تاثیرات منفی بر روابط خانوادگی و دوستانه مواجهه می‌شوند. فعالیت هایی از قبیل آشپزی، تمیزی، خواب و رفتار این افراد با اختلال روبرو می‌شود.

همچنین خانواده را در معرض سقوط، آتش سوزی، مشکلات بهداشتی و … قرار می‌دهند. منزل، ماشین و محل کار این افراد نیز همیشه از وسایل و بازیافت به درد نخور پر شده‌است. شیوع این اختلال در بزرگسالان به مقدار 2 تا 5 درصد مشخص شده‌است. این اختلال در کسانی که اضطراب، افسردگی و اختلال بیش فعالی دارند بیشتر دیده‌می‌شود.

علائم اختلال احتکار

اختلال احتکار همانطور که گفته شد به جمع آوری وسایل و بازیافت های به درد نخور اشاره می‌شود. در این اختلال علائمی وجود دارد که نشان از فرد با اختلال احتکار است. در ادامه به علائم این نوع اختلال در DSM-5 اشاره کرده‌ایم.

1- دور ریختن وسایل غیر ممکن می شود

فرد به سختی می‌تواند وسایل و اموال خود را دور بریزد یا از آن‌ها جدا شود. در این حالت فرقی نمی‌کند که ارزش وسایل چه مقداری است.

2- دور ریختن وسایل به فرد استرس می دهد

در این اختلال فرد احساس می‌کند که باید وسایل و اموال روزی به درد او می‌خورد و باید از آنها نگهداری کند. بنابراین با دور ریختن به استرس مبتلا می‌شود، در نهایت برای کنترل استرس و رهایی از رنج از دور ریختن وسایل اجتناب می‌کند.

3- احتکار فضای مفید خانه را اشغال می کند

ناتوانی و عدم دور ریختن وسایل باعث شلوغ شدن، انباشتگی و زیاد شدن وسایل می‌شود. اتاق ها و قسمت های مختلف خانه بسیار شلوغ می‌شود. منزل این افراد به دلیل شلوغی و برهم ریختگی مثل قبل قابل استفاده نیست. مثلا اتاق نشیمن تبدیل به انباری شده‌است. اگر برخی از مکان ها خالی از وسایل است به دلیل حضور اعضای خانواده،نظافتچی ها و مقامات مسئول است.

4- جوانب مختلف زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد

احتکار در عملکردهای شغلی، اجتماعی و جنبه های مهم زندگی فرد اختلال ایجاد می‌کند. فرد در زندگی شخصی با نابسامانی و رنج های زیادی روبرو می‌شود.

5- اختلال احتکار ارتباطی با مشکلات جسمانی ندارد

اختلال احتکار را نباید به عارضه های پزشکی مانند آسیب مغزی، بیماری های قلبی-عروقی و سندرم پرادر-ویلی مرتبط کرد.

6- با نشانه های سایر اختلالات توجیه پذیر نیست

سایر بیماری ها و اختلالات درج شده در DSM-5 دلیل بهتری برای بروز این اختلال نیستند. مثلا اختلال احتکار به وسواس و اختلالات وسواسی-جبری، دیلوژنها در اسکیزوفرنی، اختلالات سایکوتیک، کاهش انرژی در اختلال افسردگی، نقص های شناختی در اختلال نوروکوگنیتیو عمده و محدودیت علاقه در طیف اوتیسم مرتبط نمی‌باشد.

7- نشانه های زیر را نباید با اختلال احتکار مرتبط دانست

 1. در اثر اختلال عصبی-رشدی به وجود آمده‌باشد.
 2. نتیجه آسیب های مغزی باشد.
 3. پس از اختلال عصب شناختی مانند آلزایمر شروع شود.

علت اختلال احتکار

علت اختلال احتکار با درصد بالایی به ژنتیک باز می‌گردد. تقریبا 50% افرادی که به این اختلال مبتلا هستند یکی از خویشاوندان نزدیک درگیر به اختلال احتکار دارند. و بر اساس بررسی های انجام شده روی دوقلوها، تقریبا 50% تفاوت های اختلال احتکار به عوامل ژنتیکی مرتبط داده‌شد.

با این وجود هنوز علت دقیق و مشخصی برای بروز اختلال احتکار مشخص نشده است. متخصصان دسته ای از عوامل را علت بروز این اختلال می دانند. آن‌ها عوامل محیطی، ژنتیکی، تجربیات زندگی مثل جنگ و قحطی را در بروز اختلال احتکار دخیل می دانند. در واقع استرس و ترس از نیستی ریشه اختلال انباشت گری است.

شیوع اختلال احتکار

شیوع اختلال احتکار در اروپا و آمریکا حدودا 2 تا 6 درصد مشخص شده‌است. طبق بررسی ها مردان بیشتر از خانم ها مبتلا می‌شوند. اما نمونه های بالینی نشان از این است که خانم ها بیشتر از آقایان به این اختلال مبتلا می‌شود. شیوع احتکار در افراد بزرگسال 55 تا 94 ساله تقریبا سه برابر بیشتر از 34 تا 44 ساله است. معمولا این افراد شروع بیماری خود را بعد از مرگ عزیز یا رویداد تروماتیمک مرتبط می‌دانند. حدود 75 درصد اشخاص مبتلا به اختلال احتکار به اختلالات خلقی یا اضطرابی نیز مبتلا هستند.

انواع اختلال احتکار

اختلال احتکار انواع مختلفی دارد که در ادامه به شایع ترین آنها اشاره کرده ایم.

1. احتکار اطلاعات

یکی از انواع اختلال احتکار، احتکار اطلاعات است. افراد مبتلا به احتکار اطلاعات در هاردها و تلفن موبایل همه پیام ها، فیلم ها و اطلاعات تماس را بایگانی نگه می‌دارند. این افراد اطلاعاتی را نگه می‌دارند که شاید هرگز به دردشان نخورد. و حتی گاهی فراموش می‌کنند که چنان اطلاعاتی را نگهداری کرده اند.

2. احتکار کتاب

دومین نوع اختلال احتکار، احتکار کتاب است. در این اختلال افراد از جمع آوری و احتکار کتاب ها لذت می‌برند و به حدی جمع آوری لذت بخش است که دیگران را آزار می‌دهد. کتاب های این افراد هرگز به دردشان نمی‌خورد و حتی برای نگهداری درست این کتاب ها انگیزه ای ندارند.

3. احتکار حیوانات

سومین نوع اختلال احتکار، احتکار حیوانات است. افراد مبتلا به این احتکار تعداد فراوانی حیوان در خانه خود نگهداری می‌کند. اما توانایی تمیز نگهداشتن و رسیدگی به حیوانات را ندارند. به حیوانات خود بسیار علاقه مند هستند و توانایی رها کردن آنها را نخواهند داشت.

درمان اختلال احتکار

درمان اختلال احتکار با روش های متفاوتی صورت می‌گیرد. اما درمان معمولا در افراد بالای 50 سال که به بینش و شرم رسیده اند انجام می‌شود. افراد با سنین کمتر به دلیل عدم بینش و شرم درمان نمی‌شوند. در ادامه در رابطه با درمان اختلال احتکار توضیح داده‌ایم.

1. روان درمانی

روان درمانی در درمان اختلال احتکار بسیار موثر است. رفتار درمانی شناختی به افراد در رابطه با تغییر تفکر و تصمیم گیری در مورد وسایل کمک می‌کند. درمان اختلال احتکار پروسه طولانی دارد که برای بهبودی کامل باید طی شود. در ادامه روند روان درمانی را توضیح داده‌ایم.

 1. مصاحبه بالینی
 2. ارزیابی عملکرد شخصی
 3. آموزش روان در جهت بهبود بینش و کمک به درک فرد از اختلال
 4. هدف مشترک بین فرد مبتلا و روان درمانگر
 5. شناخت درمانی برای کمک به شناخت فرد و انعطاف پذیری شناختی
 6. حل مساله از طریق آموزش
 7. قرار گیری در معرض درمان و آزمایش های رفتاری
 8. هدایت فرد در بهبود شلوغی ها، مرتب سازی وسایل و اموال و تمرین مهارت های تصمیم گیری

2. دارو درمانی

هیچ داروی خاصی برای درمان اختلال احتکار وجود ندارد. و مورد تائید قرار نگرفته است. داروهای ضد افسردگی شاید مقدار معینی برای درمان احتکار کمک کند مخصوصا زمانی که فرد به اختلال دیگری مانند وسواس فکری عملی مبتلا باشد. اما به طور کلی دارو درمانی به کمک روان درمانی پاسخدهی بهتری دارد. داروها درمان کوتاه مدتی را بر عهده دارند.

3. رسیدن به بینش

افرادی که به اختلال احتکار مبتلا هستند آگاهی و بینشی در جهت اختلال خود ندارند. در این شرایط افراد به انزوای اجتماعی مبتلا می‌شوند و از بقیه اطرافیان دور می‌شوند. برای درمان باید به دیگران نزدیک شد، از رفتار خود مطلع شد. با برقراری ارتباط با دیگران و گفتگو با احساسات بهتری روبرو خواهید شد. و اضطراب و افسردگی شما کاسته می‌شود. از روانشناس و اطرافیان کمک بگیرید تا به آگاهی و راهنمایی لازم دسترسی پیدا کنید.

کلام آخر

احتکار نوعی بیماری روانی است که فرد به وسایل و اموال خود بسیار وابسته می‌شود و خانه های بسیار شلوغی را دارند. علت احتکار مانند بسیاری از اختلالات مشخص نیست. اما با کمک روانشناسان و مشاورین می‌توانید به درمان بپردازید. مرکز مشاوره آواژه به صورت تلفنی و حضوری در زمینه اختلال احتکار به مراجعان مشاوره می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلال احتکار می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

منبع: اختلال احتکار | علائم و درمان اختلال احتکار چیست؟

(0) نظر

ترس از سوسک | علت و درمان باگوفوبیا

سه شنبه دوم 12 1401

ترس از سوسک یا باگوفوبیا (bugophobia)، در واقع به ترس غیرمنطقی، شدید و مداوم از هر نوع سوسکی گفته می‌شود که پاسخ اضطرابی فوری ایجاد می‌کند. همچنین سوسک هراسی یکی از انواع اختلالات فوبیای خاص است که در دسته اختلالات اضطرابی قرار می‌گیرد. عوامل مختلفی مانند تجربه ناگوار، رفتارهای آموخته شده و عوامل فردی می‌تواند در ایجاد این اختلال نقش داشته باشد. این بیماران خود می‌دانند که ترس‌شان منطقی نیست، با این حال قادر به کنترل آن نیستند. خوشبختانه فوبیا درمان پذیر بوده و از روش‌های گوناگونی برای بهبود می‌توان بهره برد. در ادامه به علل، علائم و بهترین راهکارهای درمان فوبی سوسک خواهیم پرداخت.

منبع: ترس از سوسک | علت و درمان باگوفوبیا

ترس از سوسک

شدت ترس از سوسک شامل انواع ترس از سوسک و با هر اندازه ای و… ممکن است بسیار زیاد باشد. و منجر به اضطراب شدید شود. افراد مبتلا به ترس از سوسک، ترسی عمیق و غیرمنطقی از سوسک یا موقعیت‌هایی که در ارتباط با این حیوان است، دارند. با گذشت زمان، دایره این ترس گسترده‌تر خواهد شد. برای مثال فرد از تصویر سوسک یا شنیدن کلمه سوسک نیز خواهد ترسید. به دنبال گسترده شدن ترس، فرد رفتارهای خود را محدودتر می‌کند تا از مواجهه با سوسک اجتناب ورزد.

چه عواملی باعث ایجاد ترس از سوسک می‌شود؟

فوبیای مربوط به حیوانات (ترس از سوسک)، نوع متداولی از هراس‌های خاص است. با این حال، هنوز دقیقا مشخص نیست چه عواملی باعث ایجاد این فوبیا می‌شود. اعتقاد بر این است که عوامل زیر در ایجاد فوبی سوسک نقش دارند.

تجربیات منفی

ترس از سوسک ممکن است به یک تجربه پریشانی یا ناخوشایند مرتبط باشد. به عنوان مثال، مورد حمله سوسک واقع شدن، یا مسمومیت شدید از سوسک ها که ناشی از خوردن یا لمس این حیوان بوده است. می‌تواند منجر به ترس از سوسک ها شود.

رفتارهای آموخته شده

فرد شاید بر اساس اطلاعاتی که دریافت می‌کند ترس از سوسک را یاد بگیرد. برای مثال مواردی مانند مشاهده ترس والدین از سوسک ها یا شنیدن اخبار مربوط به “حمله سوسک ها به مزارع” به فرد می‌آموزد که برای محافظت از خود، باید از سوسک ها فاصله بگیرد.

عوامل فردی

هرکس ترس و اضطراب را به روش خاصی پردازش می‌کند. برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی نسبت به سایرین، آمادگی بیشتری برای واکنش‌های اضطرابی نسبت به مسائل داشته باشند.

یادگیری و اطلاعات

شنیدن، خواندن و دیدن صحنه های خطرناک از سوسک ها و یک وضعیت ناگوار، سبب بروز ترس از سوسک خواهد شد. برای مثال: در فیلمی صحنه ای ترسناک از سوسک ها را مشاهده کرده اید.

ژنتیک

یکی از عوامل مهم در ایجاد فوبیاها ژنتیک است. ترس از سوسک نیز نوعی فوبیا است که به صورت ژنتیکی در بدن افراد پردازش می‌شود و این ترس را ایجاد خواهد کرد.

علائم و نشانه های ترس از سوسک چیست؟

علائم فوبیای سوسک می‌تواند شامل علائم روانی و جسمانی باشد. در صورتی که تمام این علائم یا برخی از آن‌ها برای حداقل 6 ماه، در فرد باقی مانده باشد، وی دچار اختلال ترس از سوسک یا فوبیای سوسک است.

علائم روانی

 • احساس ترس و اضطراب شدید هنگام فکر کردن یا دیدن سوسک ها
 • فرد با توجه به این که از ترس غیرمنطقی خودآگاه است اما احساس اضطراب غیرقابل کنترل دارد
 • اجتناب از موقعیت‌ها و مکان‌هایی که ممکن است در آنجا سوسک وجود داشته باشد
 • ترس از عدم کنترل خود
 • فرار و احساس نیاز به فرار
 • احساس اینکه غرق در استرس هستید اما توانایی کنترل آن را ندارید

علائم جسمانی

 • افزایش ضربان قلب
 • تعریق زیاد
 • لرزش
 • دلهره
 • گرفتگی یا درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • خشکی دهان

ترس از سوسک در کودکان

کودکان به خوبی بزرگسالان، قادر به بیان احساساتشان نیستند. از طرفی ممکن است آن‌ها نام احساسی که تجربه می‌کنند را به خوبی ندانند. علائم ترس از سوسک که در بالا اشاره شد، در کودکان، به صورت بی‌قراری، گریه، بدخلقی و یا سایر علائم دیده می‌شود.

روش‌های درمان ترس از سوسک

باگوفوبیا همانند هر فوبیای خاص دیگر به میزان قابل توجهی به رواندرمانی پاسخ می‌دهد. از همین رو اگر ترس از سوسک برای‌تان دردسرساز شده است. و می‌خواهید آن را درمان نمایید، بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید. رویکردهای مختلفی وجود دارد که روانشناسان به کمک آن‌ها در جلسات مشاوره به شما یاری می‌رسانند تا بر ترس خود غلبه کنید. در این میان رویکرد شناختی رفتاری و تکنیک‌های خاص آن نظیر مواجه سازی تدریجی از بیشترین اثربخشی برخوردار است که در ادامه برخی از آن‌ها را به طور مختصر شرح داده‌ایم. برای آشنایی با بهترین روش‌های درمان اضطراب شدید کلیک کنید.

درمان شناختی رفتاری

هدف درمان شناختی رفتاری تغییر شیوه تفکر و رفتار فرد در مورد موضوع ترس از سوسک است. یک متخصص بهداشت روان به واسطه تکنیک‌هایی با فرد همکاری خواهد کرد تا به وی در درک و مدیریت احساس اضطراب کمک کند.

در طول فرآیند درمانی، متخصصان این ایده را در فرد تقویت می‌کنند که ترس از سوسک به طور کلی بی خطر است. همچنین ممکن است تمرینات تنفس و ریلکسیشن را به فرد آموزش دهند تا بتوانند با فوبیای سوسک مقابله کنند.

بیشتر بخوانید : درمان قطعی فوبیا

مواجهه درمانی

مواجهه درمانی یکی دیگر از روش های درمان ترس از سوسک است. همانطور که از نام این روش درمانی پیداست، قرار گرفتن در معرض محرک استرس زا به صورت تدریجی یا یکباره است. هدف مواجهه درمانی این است که فرد با گذشت زمان پاسخ خود را تغییر دهد و به فرد در مدیریت بهتر احساس اضطراب کمک ‌کند. این روش درمانی اغلب با درمان شناختی رفتاری ترکیب می‌گردد.

غرقه سازی از روش‌های درمان ترس از سوسک

در این روش درمانی ترس از سوسک، فرد به طور ناگهانی و یکباره با تعداد زیادی سوسک ، مواجه می‌شود. اکثر افراد در این شرایط به دلیل ترسی که احساس می‌کنند می‌خواهند موقعیت را ترک کنند. نکته مهم درمان این است که نباید به فرد اجازه ترک محیط داده شود. باقی ماندن فرد در این شرایط باعث تجربه یکباره اضطراب و درمان خواهد شد.

حساسیت زدایی منظم

عواملی نظیر غیراخلاقی بودن و مشکلاتی نظیر آن، باعث شد تا حساسیت زدایی منظم، بیشتر از غرقه سازی توجه درمانگران را به خود جلب کند. در این روش برای ترس از سوسک به فرد آموزش داده می‌شود. که با استفاده از تکنیک‌هایی نظیر انقباض و انبساط عضلات و یا تکنیک‌های تنفس منظم، اضطرابش را کنترل کند. بعد از یادگیری موفقیت آمیز این مسئله، فرد می‌بایست یک فهرست از عواملی که باعث ترس می‌شوند، به ترتیب اولویت مشخص کند.

در مرحله سوم، درمانگر فرد را با موضوعی که کمترین ترس را در وی ایجاد می‌کرده، مواجه می‌کند. و فرد باید بر اساس تکنیک‌هایی که آموزش دیده، با اضطرابش مقابله کند. هنگامی که وی توانست، اضطرابش را در این مرحله کنترل کند، مرحله بعدی فهرست به وی ارائه می شود. برای آشنایی با جدیدترین روش های درمان استرس کلیک کنید.

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی درمان دیگری برای ترس از سوسک است. استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی در سال‌های اخیر، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در این تکنیک فرد با استفاده از واقعیت مجازی با موضوع ترسش رو‌به‌رو می‌شود. با توجه به امکانات واقعیت مجازی که باعث می‌شوند فرد تصور کند در همان محیط قرار گرفته. وی احساس می‌کند واقعا در میان سوسک ها قرار دارد. استفاده از واقعیت مجازی، باعث می‌شود که فرد با امنیت بیشتری با موضوع ترس مواجه شود. تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که استفاده از این تکنولوژی به اندازه مواجهه واقعی سودمند است.

دارو درمانی

داروها معمولاً برای درمان فوبیای خاص استفاده نمی‌شوند. با این حال، در برخی موارد، آن‌ها ممکن است به صورت کوتاه مدت برای کمک به کاهش علائم اضطراب ترس از سوسک کمک کننده باشند. عمدتا از داروهای بنزودیازپین نظیر آلپرازولام و یا لورازپام که نوعی آرام بخش و داروی ضد اضطراب هستند برای افراد مبتلا به فوبی خاص استفاده می‌شود. همچنین داروهای بتا بلوکر، می‌تواند برخی از علائم جسمی مانند فشار خون بالا و ضربان قلب را کاهش دهد.

تکنیک تنفس عمیق

استفاده از تکنیک های تنفس عمیق، آرام سازی و مدیتیشن برای درمان ترس از سوسک تاثیر گذار است. در این روش درمانی، درمانگر به شما کمک خواهد کرد تا تکنیک های تنفس عمیق را آموزش ببینید

کلام آخر

ترس از سوسک مانند ترس از سوسک درختی، آلمانی، پرنده و.. امکان دارد که زندگی شما را مختل کند. مثلا زمانی که درخیابان در حال راه رفتن هستید یا به پارک می‌روید استرس تماس با سوسک داشته باشید. با این وجود حضور شما در تمامی موقعیت ها با استرس همراه است. پس باید به فکر راه درمان اساسی و درست باشید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری و تلفنی به مراجعان خدمات ارائه می‎دهد. برای‌کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس از سوسک می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره استرس با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

منبع: ترس از سوسک | علت و درمان باگوفوبیا

(0) نظر
X