مشاوره روانشناسي آواژه

درباره وبلاگ
موضوعات

مشاوره روانشناسي آواژه

ترس از سگ | علت و درمان فوبی سگ یا سگ هراسی

چهارشنبه بیست و ششم 11 1401

ترس از سگ یا سینوفوبیا (Cynophobia)، در واقع به ترس غیرمنطقی، شدید و مداوم از هر نوع سگی گفته می‌شود که پاسخ اضطرابی فوری ایجاد می‌کند. همچنین سگ هراسی یکی از انواع اختلالات فوبیای خاص است که در دسته اختلالات اضطرابی قرار می‌گیرد. عوامل مختلفی مانند تجربه ناگوار، رفتارهای آموخته شده و عوامل فردی می‌تواند در ایجاد این اختلال نقش داشته باشد. این بیماران خود می‌دانند که ترس‌شان منطقی نیست، با این حال قادر به کنترل آن نیستند. خوشبختانه فوبیا درمان پذیر بوده و از روش‌های گوناگونی برای بهبود می‌توان بهره برد. در ادامه به علل، علائم و بهترین راهکارهای درمان فوبی سگ خواهیم پرداخت. برای آشنایی با سایر انواع فوبیای حیوانات کلیک کنید.

منبع: ترس از سگ | علت و درمان فوبی سگ یا سگ هراسی

ترس از سگ

شدت ترس از سگ شامل انواع ترس از سگ اهلی، سگ خانگی، سگ های نگهبان و… ممکن است بسیار زیاد باشد. و منجر به اضطراب شدید شود. افراد مبتلا به ترس از سگ، ترسی عمیق و غیرمنطقی از سگ یا موقعیت‌هایی که در ارتباط با این حیوان است، دارند. با گذشت زمان، دایره این ترس گسترده‌تر خواهد شد. برای مثال فرد از تصویر سگ یا شنیدن کلمه سگ نیز خواهد ترسید. به دنبال گسترده شدن ترس، فرد رفتارهای خود را محدودتر می‌کند تا از مواجهه با سگ اجتناب ورزد.

چه عواملی باعث ایجاد ترس از سگ می‌شود؟

فوبیای مربوط به حیوانات (ترس از سگ)، نوع متداولی از هراس‌های خاص است. با این حال، هنوز دقیقا مشخص نیست چه عواملی باعث ایجاد این فوبیا می‌شود. اعتقاد بر این است که عوامل زیر در ایجاد فوبی سگ نقش دارند.

تجربیات منفی

ترس از سگ ممکن است به یک تجربه پریشانی یا ناخوشایند مرتبط باشد. به عنوان مثال، مورد حمله سگ در خیابان واقع شدن، یا گرفتن بیماری مشترک با سگ ها که ناشی از تماس با این حیوان بوده است. می‌تواند منجر به ترس از سگها شود.

رفتارهای آموخته شده

فرد شاید بر اساس اطلاعاتی که دریافت می‌کند ترس از سگ را یاد بگیرد. برای مثال مواردی مانند مشاهده ترس والدین از سگ ها یا شنیدن اخبار مربوط به “حمله سگی به کودک دو ساله” به فرد می‌آموزد که برای محافظت از خود، باید از سگ ها فاصله بگیرد.

عوامل فردی

هرکس ترس و اضطراب را به روش خاصی پردازش می‌کند. برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی نسبت به سایرین، آمادگی بیشتری برای واکنش‌های اضطرابی نسبت به مسائل داشته باشند.

یادگیری و اطلاعات

شنیدن، خواندن و دیدن صحنه های خطرناک از حمله سگ ها و یک وضعیت ناگوار، سبب بروز ترس از سگ خواهد شد. برای مثال: در فیلمی حمله سگ ها به مردی را مشاهده کرده اید.

ژنتیک

یکی از عوامل مهم در ایجاد فوبیاها ژنتیک است. ترس از سگ نیز نوعی فوبیا است که به صورت ژنتیکی در بدن افراد پردازش می‌شود و این ترس را ایجاد خواهد کرد.

علائم و نشانه های ترس از سگ چیست؟

علائم فوبیای سگ می‌تواند شامل علائم روانی و جسمانی باشد. در صورتی که تمام این علائم یا برخی از آن‌ها برای حداقل 6 ماه، در فرد باقی مانده باشد، وی دچار اختلال ترس از سگ یا فوبیای سگ است.

علائم روانی

 • احساس ترس و اضطراب شدید هنگام فکر کردن یا دیدن سگ ها
 • فرد با توجه به این که از ترس غیرمنطقی خودآگاه است اما احساس اضطراب غیرقابل کنترل دارد
 • اجتناب از موقعیت‌ها و مکان‌هایی که ممکن است در آنجا سگ وجود داشته باشد
 • ترس از عدم کنترل خود
 • فرار و احساس نیاز به فرار
 • احساس اینکه غرق در استرس هستید اما توانایی کنترل آن را ندارید

علائم جسمانی

 • افزایش ضربان قلب
 • تعریق زیاد
 • لرزش
 • دلهره
 • گرفتگی یا درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • خشکی دهان

ترس از سگ در کودکان

کودکان به خوبی بزرگسالان، قادر به بیان احساساتشان نیستند. از طرفی ممکن است آن‌ها نام احساسی که تجربه می‌کنند را به خوبی ندانند. علائم ترس از سگ که در بالا اشاره شد، در کودکان، به صورت بی‌قراری، گریه، بدخلقی و یا سایر علائم دیده می‌شود.

روش‌های درمان ترس از سگ

سینوفوبیا همانند هر فوبیای خاص دیگر به میزان قابل توجهی به رواندرمانی پاسخ می‌دهد. از همین رو اگر ترس از سگ برای‌تان دردسرساز شده است. و می‌خواهید آن را درمان نمایید، بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید. رویکردهای مختلفی وجود دارد که روانشناسان به کمک آن‌ها در جلسات مشاوره به شما یاری می‌رسانند تا بر ترس خود غلبه کنید. در این میان رویکرد شناختی رفتاری و تکنیک‌های خاص آن نظیر مواجه سازی تدریجی از بیشترین اثربخشی برخوردار است که در ادامه برخی از آن‌ها را به طور مختصر شرح داده‌ایم. برای آشنایی با بهترین روش‌های درمان اضطراب شدید کلیک کنید.

درمان شناختی رفتاری

هدف درمان شناختی رفتاری تغییر شیوه تفکر و رفتار فرد در مورد موضوع ترس از سگ است. یک متخصص بهداشت روان به واسطه تکنیک‌هایی با فرد همکاری خواهد کرد تا به وی در درک و مدیریت احساس اضطراب کمک کند.

در طول فرآیند درمانی، متخصصان این ایده را در فرد تقویت می‌کنند که ترس از سگ به طور کلی بی خطر است. همچنین ممکن است تمرینات تنفس و ریلکسیشن را به فرد آموزش دهند تا بتوانند با فوبیای سگ مقابله کنند.

بیشتر بخوانید : درمان قطعی فوبیا

مواجهه درمانی

مواجهه درمانی یکی دیگر از روش های درمان ترس از سگ است. همانطور که از نام این روش درمانی پیداست، قرار گرفتن در معرض محرک استرس زا به صورت تدریجی یا یکباره است. هدف مواجهه درمانی این است که فرد با گذشت زمان پاسخ خود را تغییر دهد و به فرد در مدیریت بهتر احساس اضطراب کمک ‌کند. این روش درمانی اغلب با درمان شناختی رفتاری ترکیب می‌گردد.

غرقه سازی از روش‌های درمان ترس از سگ

در این روش درمانی ترس از سگ ، فرد به طور ناگهانی و یکباره با تعداد زیادی سگ ، مواجه می‌شود. اکثر افراد در این شرایط به دلیل ترسی که احساس می‌کنند می‌خواهند موقعیت را ترک کنند. نکته مهم درمان این است که نباید به فرد اجازه ترک محیط داده شود. باقی ماندن فرد در این شرایط باعث تجربه یکباره اضطراب و درمان خواهد شد.

حساسیت زدایی منظم

عواملی نظیر غیراخلاقی بودن و مشکلاتی نظیر آن، باعث شد تا حساسیت زدایی منظم، بیشتر از غرقه سازی توجه درمانگران را به خود جلب کند. در این روش برای ترس از سگ به فرد آموزش داده می‌شود. که با استفاده از تکنیک‌هایی نظیر انقباض و انبساط عضلات و یا تکنیک‌های تنفس منظم، اضطرابش را کنترل کند. بعد از یادگیری موفقیت آمیز این مسئله، فرد می‌بایست یک فهرست از عواملی که باعث ترس می‌شوند، به ترتیب اولویت مشخص کند.

در مرحله سوم، درمانگر فرد را با موضوعی که کمترین ترس را در وی ایجاد می‌کرده، مواجه می‌کند. و فرد باید بر اساس تکنیک‌هایی که آموزش دیده، با اضطرابش مقابله کند. هنگامی که وی توانست، اضطرابش را در این مرحله کنترل کند، مرحله بعدی فهرست به وی ارائه می شود. برای آشنایی با جدیدترین روش های درمان استرس کلیک کنید.

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی درمان دیگری برای ترس از سگ است. استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی در سال‌های اخیر، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در این تکنیک فرد با استفاده از واقعیت مجازی با موضوع ترسش رو‌به‌رو می‌شود. با توجه به امکانات واقعیت مجازی که باعث می‌شوند فرد تصور کند در همان محیط قرار گرفته. وی احساس می‌کند واقعا در میان سگ ها قرار دارد. استفاده از واقعیت مجازی، باعث می‌شود که فرد با امنیت بیشتری با موضوع ترس مواجه شود. تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که استفاده از این تکنولوژی به اندازه مواجهه واقعی سودمند است.

دارو درمانی

داروها معمولاً برای درمان فوبیای خاص استفاده نمی‌شوند. با این حال، در برخی موارد، آن‌ها ممکن است به صورت کوتاه مدت برای کمک به کاهش علائم اضطراب ترس از سگ کمک کننده باشند. عمدتا از داروهای بنزودیازپین نظیر آلپرازولام و یا لورازپام که نوعی آرام بخش و داروی ضد اضطراب هستند برای افراد مبتلا به فوبی خاص استفاده می‌شود. همچنین داروهای بتا بلوکر، می‌تواند برخی از علائم جسمی مانند فشار خون بالا و ضربان قلب را کاهش دهد.

تکنیک تنفس عمیق

استفاده از تکنیک های تنفس عمیق، آرام سازی و مدیتیشن برای درمان ترس از سگ تاثیر گذار است. در این روش درمانی، درمانگر به شما کمک خواهد کرد تا تکنیک های تنفس عمیق را آموزش ببینید.

کلام آخر

ترس از سگ مانند ترس از سگ های گلد شپر، تریر، شیتزو و هر نوع سگ بی آزاری امکان دارد که زندگی شما را مختل کند. مثلا زمانی که درخیابان در حال راه رفتن هستید یا به پارک می‌روید استرس حمله سگ داشته باشید. با این وجود حضور شما در تمامی موقعیت ها با استرس همراه است. پس باید به فکر راه درمان اساسی و درست باشید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری و تلفنی به مراجعان خدمات ارائه می‎دهد. برای‌کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس از سگ می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره استرس با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

منبع: ترس از سگ | علت و درمان فوبی سگ یا سگ هراسی

(0) نظر

همزمان عاشق دو نفر شدم | آیا می توان عاشق دو نفر شد

جمعه بیست و یکم 11 1401

همزمان عاشق دو نفر شدم ؛ این جمله ای است که از نظر خیلی ها امکان ناپذیر است. با توجه به دیدگاه‌ها و تعاریف مختلف از مفهوم عشق؛ به امکان همزمان عاشق دو نفر شدن پاسخ‌های متفاوت داده شده است. عموم مردم هم برای این سوال پاسخ واحدی نخواهند داد. شاید اگر کسی به شما بگوید که عاشق دو نفر هستم، او را سرزنش کنید، دروغگو بدانید و بگویید دوست داشتن همزمان دو نفر غیر ممکن است. بر اساس یک دیدگاه اگر شما واقعا عاشق کسی باشید، دیگر نمی‌توانید همزمان شخص دیگری را هم دوست بدارید.

ولی افرادی را می‌بینیم با وجود اینکه متاهل و عاشق همسر خود هستند، در عین حال به طرف کسی دیگر هم متمایل‌اند و در عین ناباوری، می‌گویند شیفته او هم شده‌اند. این گرایش می‌تواند، به علت کشش جنسی یا عاطفی باشد. عاشق دو نفر بودن احساسی است که در برخی رخ می‌دهد و ممکن است برای خود او هم گیج‌کننده باشد. به خصوص اگر در رابطه‌ای عاطفی باشد.

منبع: همزمان عاشق دو نفر شدم | آیا می توان عاشق دو نفر شد

همزمان عاشق دو نفر شدم | عشق از نظر اریک فروم

در وهله اول، عشق تنها بستگی به یک شخص خاص ندارد، بلکه نوعی رویه و جهت‌گیری منش آدمی به تمامی جهان است که او را به یک معشوق خاص هم پیوند می‌دهد. اگر انسان واقعا و صمیمانه می‌تواند کسی را دوست بدارد، حتما همه مردم دنیا و زندگی را هم دوست خواهد داشت. اگر می‌توانی به کسی بگویی «تو را دوست دارم» همچنین باید بتوانی بگویی «من در وجود تو همه کس را دوست می‌دارم، با تو همه دنیا را نیز دوست دارم، من در تو حتی خودم را هم دوست دارم».

اما وقتی می‌گوییم عشق نوعی جهت‌گیریست که هدفش تمام مردم است نه فقط یک نفر؛ نباید تصور کرد که بین انواع مختلف عشق (عشق مادرانه، عشق برادرانه،عشق جنسی، عشق به خود وعشق به خدا) که معشوق‌های مختلف دارند، تفاوتی هست. بنابراین یک فرد می‌تواند همزمان به دو نفر عشق بورزد، ولی دست اوست که چگونه آن را هدایت کند.

آیا ممکن است همزمان عشق به دو نفر را تجربه کنیم؟

در این زمینه اکثر مردم معتقدند که چنین چیزی امکان ندارد، زیرا وقتی فردی واقعا عاشق باشد ممکن نیست که عاشق نفر دوم هم شود. اما در عمل افراد زیادی هستند که عاشق فردی می‌باشند، و در همان زمان به شخص دوم نیز احساس پیدا می‌کنند. یکی از روانشناسان در کتاب خود کاملا به توضیح این مساله می‌پردازد. او می‌گوید این امکان وجود دارد، حتی یک انسان می‌تواند همزمان عاشق چندین نفر هم باشد. این مساله به این خاطر پیش می‌آید که قلب انسان تمام زیبایی‌ها و خوبی‌های افراد را می‌بیند و می‌تواند آن زیبایی‌ها را بپذیرد. در حقیقت در دیدگاه او هیچ‌گونه محدودیتی برای عاشق شدن و عشق ورزیدن موجود نیست.

نشانه‌های همزمان عاشق دو نفر شدن

شخصی که همزمان عاشق دو نفر است، یک سری نشانه‌های کلی زیر را می‌توان در او مشاهده کرد.

پرهیز از جدی شدن رابطه

وقتی طرفتان می‌خواهد که دیگر رابطه‌تان جدی‌تر و رسمی شود، شما هول می‌کنید و سعی دارید که بحث را عوض کنید و هی بهانه می‌آورید. این بهانه به این خاطر است که شما در عین عشق و محبت به او، عاشق فرد دیگری هم هستید، برای همین از جدی شدن رابطه با یکی از طرفین، نگرانید و این را نمی‌خواهید.

در همه حال هر دو را کنار خود تصور می‌کنید

اگر هر موقع مقابل یکی از طرفین خود (همسر، دوست دختر یا نامزد) خود نشسته‌اید، شخص دیگر را هم کنار خود تصور می‌کنید. در تمام رویاها و آینده خود، در تمام اتفاقات زندگی، هر دوی آن‌ها را در نظر می‌گیرید. این مسائل مهم‌ترین نشانه‌هایی هستند که بدانید شما همزمان عاشق دو نفر شدید. این موارد نشان می‌دهد شما نمی‌توانید هیچ کدام از آن‌ها را از آینده و رویاهای خودتان حذف کنید.

مبهم بودن عشقتان در نظر دیگران

کسی از اطرافیانتان هم نمی‌تواند تشخیص دهد که شما چه کسی را دوست دارید و عاشق چه کسی می‌باشید. زیرا حرف‌ها و صحبت‌های شما طوری است که معلوم نیست شما واقعا عاشق کدام یک هستید.

سردرگمی

هر کسی وقتی یک اتفاق مهم در زندگی‌اش رخ می‌دهد، اول از همه یاد کسی می‌افتد که دوستش دارد و دلش می‌خواهد زودتر به او تعریف کند. اگر شما همزمان عاشق دو نفر باشید، در این مواقع نمی‌دانید اول به کدام یک از آن‌ها خبر دهید.

اگر همزمان عاشق دو نفر شدم ، چه کنم؟

طبیعتا شما نمی‌توانید به این روند ادامه دهید و در نهایت باید انتخاب کنید که کدام یک را می‌خواهید. البته نکته‌ مهم هم این است که اگر شما واقعا نفر اول را دوست داشتید و عاشق او بودید، هیچوقت احساسی به نفر دومی پیدا نمی‌کردید. در این قسمت راهکارهایی برای مدیریت این رابطه‌ها و احساسات برایتان بیان می‌کنیم.

مقایسه نکردن دو نفر باهم

هر انسان ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی دارد که مختص اوست. هیچ کس کامل نیست و همه افراد خوبی‌ها و بدی‌هایی را در کنار هم دارند. از دلایل ممکن که شما عاشق نفر دوم می‌شوید، این است که به مقایسه او با نفر اول پرداختید. مقایسه کردن آن دو باهم موجب می‌شود که با دیدن خوبی‌های هرکدام، نمی‌توانید دیگری را ترجیح دهید. انتخاب شما نباید بر این اساس باشد که خوبی‌های کدام بیشتر است. شما باید کسی را انتخاب نمایید که تناسب و هماهنگی بیشتری با شما دارد و می‌تواند در طول زندگی‌ برایتان دوست و همدم باشد.

مدتی از رابطه با هر دو فاصله بگیرید

بهتر است سعی کنید برای مدتی از هر دوی آنها فاصله بگیرید. با این کار فرصتی بدست می‌آید که خوب فکر کنید و ببینید دوری کدام یک از آن‌ها برایتان سخت‌تر می‌باشد. یادتان باشد تا زمانی که یکی از طرفین را به طور کامل کنار نگذاشتید، نباید با فرد دیگری وارد رابطه جدی شوید. زیرا عشق یک مسئولیت و تعهد جدی بین دو نفر است و نباید و نمی‌توانید آن را همزمان نسبت به دو نفر داشته باشید.

اگر یکی از دو طرف همسرتان بود، چه باید بکنید

یکی از روانشناسان معروف به نام باربارا دی آنجلس در کتاب خود می‌گوید: اگر شما متاهل هستید نباید به رابطه با نفر دومی فکر کنید. ولی بعضی اوقات، کنترل اوضاع از دست انسان خارج می‌شود و نفر سومی هم پایش را وارد رابطه دونفره و احساسی شما با همسرتان می‌کند. از نظر اخلاقی در این شرایط، اولویت با همسرتان می‌باشد و شما موظفید تمام تلاش خود را بکنید تا نفر دوم از ذهنتان خارج شود. سعی کنید علت شروع علاقه‌تان به نفر دوم را بیابید، احتمالا در زندگی با همسرتان به مشکلی برخورده‌اید که به فکر رابطه با نفر دوم افتادید. حتما با حل آن مشکل می‌توانید به زندگی با همسرتان برگردید. نهایتا اگر با تمام تلاشی که کردید، مشکل حل نشد و نمی‌توانید به ادامه زندگی مشترکتان راضی شوید، با یک روانشناس مشورت کنید تا با بررسی شرایطتان، با بهترین راهکارها برای حل این موضوع به شما کمک کند.

نتیجه‌گیری در مورد عشق به دو نفر

امیدواریم با مطالعه این مطلب به جواب سوالتان در مورد عاشق دو نفر بودن رسیده باشید. بله امکان وجود این حس در برخی از افراد هست. ولی مهمترین قسمت قضیه این است که احساساتتان را به خوبی ارزیابی کنید و بدانید چگونه بین دو آن دو نفر یکی را انتخاب کنید. حس این که همزمان عاشق دو نفر هستید، خبر از وجود مشکلاتی در رابطه فعلی‌تان می‌دهد. شاید نفر اول را دوست دارید ولی نیازهای عاطفی شما با او برطرف نمی‌شود و می‌خواهید آن‌ را در شخص دیگری جستجو کنید. از طرفی می‌خواهید بدون آسیب به فرد فعلی، طرف دیگر را هم نگه دارید. حس شما به دو نفر درست است اما غیر ممکن است که همزمان با هر دو باشید. پس بهتر است با انکه واقعا دوستش دارید صادقانه صحبت کنید و مشکل را حل نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه همزمان عاشق دو نفر شدم می توانید از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه تماس بگیرید.

منبع: همزمان عاشق دو نفر شدم | آیا می توان عاشق دو نفر شد

(0) نظر
X